Συγχαρητήρια στους φιλάθλους και τον Ερνανγκόμεθ μοίρασε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, έπειτα από τη νίκη, 82-75 επί της Μπάγερν το βράδι της Παρασκευής στη Γερμανία.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού τόνισε ότι πρώτη φορά βλέπει τέτοια συμπαράσταση σε εκτός έδρας αγώνα, κανονικής περιόδου, ενώ χαρακτήρισε ως “ήρωα” τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Αναλυτικά όσα είπε στη συνέντευξη Τύπου του αγώνα στο Μόναχο ο Εργγκίν Αταμάν:

“Πριν κάνω το σχόλιό μου για τον αγώνα, πρέπει να πω κάτι για τον κόσμο του Παναθηναϊκού:

Ήταν εδώ πάνω από 3.000 για ένα παιχνίδι κανονικής περιόδου, και είναι η πρώτη φορά στην Euroleague που βλέπω τέτοιο κόσμο σε όλη την χρονιά.

Αυτοί οι οπαδοί, αυτός ο σύλλογος αξίζουν πολλά. Και η ομάδα προσπαθεί να τα δώσει όλα.

Σήμερα δεν παίξαμε το κανονικό μας παιχνίδι, δεν παίξαμε πολύ καλά. Και με όλο τον σεβασμό στην Μπάγερν, που ξέρουμε ότι ειδικά στην έδρα της δεν τα παρατάει.

Δεν ξεκινήσαμε καλά, αλλά στην δεύτερη περίοδο πήραμε τον έλεγχο του ματς, ειδικά με τον Βιλντόζα και τον Παπαπέτρου, που έκανε καλή δουλειά ερχόμενος από τον πάγκο.

Και στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλοί και στην τέταρτη περίοδο θα μπορούσαμε να έχουμε τελειώσει νωρίτερα το ματς, αλλά με τα λάθη που κάναμε και τα τρίποντα που δεχθήκαμε αμέσως χάσαμε τον έλεγχο.

Στα τελευταία 5 λεπτά πήραμε τάιμ άουτ και με την οργάνωση του Σλούκα φτάσαμε σε μία πολύ σημαντική νίκη για εμάς.

Είχαμε πίεση γιατί ήταν ένα ματς που έκρινε την 2η θέση και ήταν πολύ σημαντικό. Αλλά πήραμε τη νίκη.

Όλο έχω παράπονα από τον Χουάντσο, αλλά σήμερα ήταν ένας από τους ήρωες!

Ήταν μαχητικός και έδωσε πολλή ενέργεια τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και θέλω να του δώσω πολλά συγχαρητήρια”.

Πανηγύρισε με Γιαννακόπουλο ο Αταμάν! (pics)

Παρουσία του Στόγιαν Βράνκοβιτς η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μπάγερν (vid)

Μπάγερν-Παναθηναϊκός: Η photo gallery από το Μόναχο

Μπάγερν: Οριστικά δίχως Ομπστ και Μπούκερ με Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός: Αποθέωση από φιλάθλους κατά την άφιξη στο γήπεδο (vid & pics)

Μπάγερν-Παναθηναϊκός: Στο Μόναχο ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία