Αταμάν

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Πόλη με 88-69 και ο τεχνικός της Εφές, Εργκίν Αταμάν, αναφέρθηκε στην άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης.

Όσα είπε στο flash interview ο προπονητής της τουρκικής ομάδας:

“Ήταν το τέλειο μομέντουμ για να παίξουμε επιθετική άμυνα. Παρότι ο Μπέικον έβαζε καλάθια πάνω από τα χέρια μας, παίξαμε σπουδαία άμυνα, ειδικά ο Ντάνστον.

Είναι σπουδαίος ηγέτης, μεγάλος χαρακτήρας, πάντα είναι καλός στην άμυνα, έκανε διαφορά και στην επίθεση σήμερα. Έχουμε τρεις διαφορετικούς ψηλούς και ανάλογα τη στρατηγική μας τους χρησιμοποιούμε”.

Ενώ στη συνέχεια στη συνέντευξη Τύπου πρόσθεσε:

“Παίξαμε εξαιρετική άμυνα σήμερα και κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Μόνο στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπέικον με το ταλέντο του έβαλε 20 πόντους. Ήταν πολύ σημαντικός ο Ντάνστον που έπαιξε επιθετική άμυνα από την αρχή.

Το μόνο που μπορώ να πω ότι δεν πήγε καλά ήταν τα λάθη στο δεύτερο ημίχρονο”

Από πλευράς του ο MVP του αγώνα, Μπράιαντ Ντάνστον (13π., 8ρ., 3ασ., 3κλεψ., 1κοψ., 28 αξιολόγηση), δήλωσε:

“Μετά την τελευταία μας ήττα θέλαμε να δουλέψουμε ώστε η άμυνα να δώσει τον τόνο. Το δουλέψαμε και το κάναμε.

Δε χάνουμε το κουράγιο μας και δίνουμε ο ένας στον άλλον κουράγιο. Δεν παίζει ρόλο πόσο παίζω, είτε 5 λεπτά , είτε 30.

Δεν πτοηθήκαμε όταν ο Μπέικον μας έβαλε συνεχόμενα σουτ στην τρίτη περίοδο και συνεχίσαμε να προσπαθούμε στην άμυνα”.