Ντιζόν-Προμηθέας

Την πρώτη του ήττα στο Group B του Basketball Champions League γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος έχασε 88-80 από την Ντιζόν στο τοπικό Palais des Sports.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο και τα πάρα πολλά λάθη, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στο 1-2 και, παράλληλα, οι γηπεδούχοι να ανέβουν στο 3-0.

Κατά συνέπεια, η Ντιζόν του τρομερού Ντέιβιντ Χόλστον (25π.-4ασ.) απέκτησε πλεονέκτημα για την απευθείας πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πέραν του πολύπειρου γκαρντ που κατέγραψε 3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 4/6 βολές σε 21:07, ο Αχμάντ Κέιβερ προσέθεσε 14π., ο Ζακ Αλίνγκ 12π.-7ρ., ο Γκρέγκορ Χρόβατ 12π. και ο Αλεκσάνταρ Λάζιτς 9π.-8ρ.

Στον αντίποδα, ο Άντονι Κάουαν είχε 22π., ο Κρις Κόφι είχε 11π.-7ρ. (τα 6 επιθετικά), ο Κάμερον Ρέινολντς 10π.-6ρ., ο Χάιμε Ετσενίκε 10π.-5ρ., ο Χάντερ Χέιλ 10π. και ο Αντώνης Κόνιαρης 8π.-5ρ.-7ασ.

Η Ντιζόν είχε 58% στο δίποντο, 6/15 τρίποντα και 18/22 βολές, ενώ ο Προμηθέας 53% στο δίποντο, 8/21 τρίποντα και 22/28 βολές.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου κατέγραψε 10 παραπάνω ριμπάουντ (25-35) και 3 ασίστ (15-18), αλλά η μεγάλη διαφορά στα λάθη (9-17) και τα κλεψίματα (9-3), έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Η επόμενη υποχρέωση του Προμηθέα έχει οριστεί για τις 29 Νοεμβρίου στην έδρα της Ρίτας Βίλνιους, ενώ την ίδια μέρα η Ντιζόν υποδέχεται την αδύναμη Οπάβα.

Ο Προμηθέας είχε καλά ποσοστά στο α’ δεκάλεπτο, όμως, τα 7 λάθη χαρακτηρίζονται πάρα πολλά, απέναντι σε έναν αντίπαλο που αφενός μεν δεν είχε κάνει ούτε ένα, αφετέρου δε ήταν εξίσου εύστοχος.

Το δεύτερο φάουλ του Ετσενίκε αποτέλεσε τον πρώτο “πονοκέφαλο” για τον Ηλία Παπαθεοδώρου, ο οποίος είδε την ομάδα του να δέχεται 24 πόντους στην πρώτη περίοδο.

To α’ ημίχρονο έληξε με 1-11 λάθη, ενώ μέχρι τώρα στη διοργάνωση η αντίστοιχη κατηγορία ήταν 13-12 εις βάρος της Ντιζόν!

Σε κάτι παραπάνω από 1 λεπτό ο Προμηθέας “έτρεξε” σερί 8-0 και ισοφάρισε σε 39-39, με τον Ρέινολντς να γίνεται ο πρώτος διψήφιος της αναμέτρησης, ωστόσο η γαλλική ομάδα αντέδρασε με δικό της 6-0 σε 1 λεπτό και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-39.

Και να σκεφτεί κανείς ότι στο α’ ημίχρονο το ποσοστό σε δίποντα ήταν 55%-64%, σε τρίποντα 33%-50% και τα ριμπάουντ 9-19!

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για τον Προμηθέα, καθώς η Ντιζόν έφτασε τρεις φορές μέχρι το +16, με μπροστάρη τον Χόλστον, ο οποίος μάλιστα προερχόταν από τον πάγκο.

Πριν από την αναμέτρηση, οι δύο ομάδες διέθεταν τις καλύτερες επιθέσεις της διοργάνωσης, αλλά εκείνη του Νέναντ Μάρκοβιτς προσέγγισε περισσότερο αυτό το επίτευγμα.

Μεταξύ άλλων, κομβικό σημείο για την άνετη επικράτηση της Ντιζόν ήταν το γεγονός ότι ο Ρέινολντς των 10π. στο πρώτο ημίχρονο δεν έβαλε ούτε έναν στο δεύτερο.

Ο Προμηθέας έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με τρίποντο του Κούρουκς και ο χρόνος δεν ήταν λίγος, όμως, οι γηπεδούχοι διατήρησαν απόσταση ασφαλείας και έγιναν το “αφεντικό” στη “μάχη” για την πρωτιά του ομίλου.

Πάντως στο φινάλε το πρόσημο ήταν θετικό για τον αχαϊκό σύλλογο, αφού με 0,5 στο ρολόι, το 88-76 μετατράπηκε σε 88-80 χάρη στο τρίποντο του Χέιλ και τη βολή που εκτέλεσε ο Κάουαν λόγω τεχνικής ποινής που δέχθηκε ο Νέναντ Μάρκοβιτς, επειδή μπήκε στο παρκέ χωρίς να έχει λήξει το παιχνίδι!

Πλέον, πέραν της νίκης στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Προμηθέας καλείται να επικρατήσει με +8 και όχι με +12 της Ντιζόν στην Πάτρα, προκειμένου να καταλάβει εκείνος την πρωτιά του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-39, 71-58, 88-80