Ο Άρης έκανε την ανατροπή στη Γαλλία απέναντι στην Μπουρζ, αλλά δεν άντεξε και ηττήθηκε (72-65) για την 7η αγωνιστική του EuroCup, «πληρώνοντας» το άσχημο πρώτο 10λεπτο.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Άρης μπήκε σαν… υπνωτισμένος και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Μπουρζ παίζοντας σε υψηλό ρυθμό και έκλεισε το πρώτο 10λεπτο στο +17 (25-8).

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκαναν βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση και οι Γάλλοι με τους Μάικ, Μπράουν και Λιούις είχαν τον τρόπο να ανοίξουν τη διαφορά. Η περαιτέρω πίεση στην άμυνα από την ελληνική ομάδα, αλλά και η βοήθεια επιθετικά πλην του Κρις Μπάνκστον που σημείωσε τους 6 από τους 8 πόντους στο πρώτο 10λεπτο από τους Βασίλη Τολιόπουλο και Ρονι Χάρελ επέτρεψε στον Άρη να «ροκανίσει» τη διαφορά (30-21 στο 15’).

Η Μπουρζ από την πίεση των «κιτρίνων» οδηγήθηκε σε αρκετά λάθη (8 συνολικά), γεγονός που αξιοποίησε η ελληνική ομάδα στο επιθετικό τρανζίσιον. Εκεί, ωστόσο που έγινε η διαφορά ήταν στα καλάθια του Κρις Μπάνκστον στο «ζωγραφιστό» όπου φάνηκε να μην έχει αντίπαλο (34-27 στο 18’).

Οι Γάλλοι με ένα τρίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (37-29 στο 19’), αλλά ένα καλάθι του Γκάλινατ και ένα τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου στη λήξη του πρώτου μέρους (37-34 στο 20’) έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με τη μικρότερη δυνατή διαφορά για τον Άρη, που κάλυψε με αυτό τον τρόπο το πολύ κακό ξεκίνημα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης συνέχισε την πολύ καλή άμυνα του και βρέθηκε μπροστά (38-39 στο 23.20’’), αλλά δεν είχε τις δυνάμεις για να κρατηθεί, καθώς οι Γάλλοι με τον εξαιρετικό Ζακαρί Ρισασέ να σημειώνει συνεχόμενους πόντους πήραν… ανάσα (47-41 στο 26.20’’) απαντώντας με αυτό τον τρόπο στην πίεση που τους ασκήθηκε.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο στο +4 (53-49) και είχαν τον έλεγχο της κατάστασης. Ο Άρης με τον Βασίλη Τολιόπουλο να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του προσπαθούσε, αλλά πλην του Κρις Μπάνκστον και του Ρόνι Χάρελ δεν είχε άλλες λύσεις.

Αυτό η Μπουρζ το εκμεταλλεύτηκε και άνοιξε το σκορ με τον εξαιρετικό Ρισασέ και βρέθηκε στο +11 (65-54 στο 35.30’’). Ανοίγωντας την άμυνα σε όλο το γήπεδο οδήγησε σε λάθη τον αντίπαλο και με τους Χάρελ, Γκάλινατ πλησίασε στο -5 (67-62 στο 38.30’’). Εκεί, ένα τρίποντο του Τζέρεμι Μόργκαν (70-62) στοο τελευταίο λεπτό «κλείδωσε» τη νίκη για τους Γάλλους.

Κορυφαίος της Μπουρζ ήταν ο Ζακαρί Ρισασέ με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Αϊζάια Μάικ με 14 πόντους και ο Τζέρεμι Μόργκαν με 12 πόντους.

Από τον Άρη ο Κρις Μπάνκστον είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος που έκανε πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο είχε 15 πόντους και ο Ρόνι Χάρελ 14 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βουκλίσκι, Χάντζιτς, Κλίβαζ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-8, 37-34, 53-49, 72-65.

EuroCup 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες