Οκόμπο

Με τρίποντο του Έλι Οκόμπο στη λήξη του αγώνα, η Μονακό επικράτησε 92-89 της αξιόμαχης Άλμπα Βερολίνου για τη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Κατά συνέπεια, η ομάδα του Πριγκιπάτου έπιασε κορυφή με 10-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τις 11 σερί ήττες και υποχώρησαν στο 3-11.

Πρώτος σκόρερ της Μονακό ο Άλφα Ντιαλό με 20 πόντους, ενώ ο Τζάρον Μπλόσομγκεϊμ είχε 16π. με 4/6 τρίποντα, ο Έλι Οκόμπο 11π. και ο Ντονάτας Μοτεγιούνας 10π.

Στον αντίποδα, οι Μάοντο Λο, Γιοχάνες Τίμαν και Μπεν Λάμερς είχαν από 14 πόντους, ο Τιμ Σνάιντερ 12 και ο Ταμίρ Μπλατ 11.

Δείτε το buzzer του Οκόμπο:

Η Μονακό άρχισε δυνατά (9-2), προτού η Άλμπα απαντήσει με 8-0 σερί και πάρει προς στιγμήν το προβάδισμα, σε ένα εκπληκτικό α’ δεκάλεπτο στο επιθετικό σκέλος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +8 στις αρχές της β’ περιόδου, όμως, και πάλι οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν καλό σερί (10-0) και επανήλθαν δριμύτεροι.

Συνέχισε να σκοράρει με καλή συχνότητα η Μονακό (26 πόντοι στο δεύτερο δεκάλεπτο), εν αντιθέσει με την Άλμπα που έπεσε κάτω από τους 20.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πήγαν τη διαφορά στο +11 (55-44), ώσπου τότε αφυπνίστηκαν οι φιλοξενούμενοι και μετέτρεψαν το ματς σε ντέρμπι.

Με επιμέρους 17-6, η Άλμπα επανήλθε ξανά και παρά το -7 του τρίτου δεκαλέπτου, έδειχνε ικανή να διεκδικήσει ως το τέλος τη νίκη.

Η Μονακό δεν πάτησε ούτε αυτή τη φορά στο διψήφιο προβάδισμα (77-67), με αποτέλεσμα να προσεγγίσει το οδυνηρό κάζο. Επιμέρους 14-2 οι φιλοξενούμενοι, προσπέρασμα και… θρίλερ. Το παιχνίδι είχε πολύ ψωμί ακόμα.

Ο Γιοχάνες Τίμαν είχε 1/2 βολές στα 49” (89-87) κι εν συνεχεία έχασε τρίποντο, αλλά ο Μπεν Λάμερς πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε με 17” στο ρολόι.

Ακολούθησε το προβλεπόμενο τάιμ άουτ και με την επιστροφή των παικτών στο παρκέ, ο Έλι Οκόμπο των 8 πόντων μέχρι εκείνη τη στιγμή, πήρε την τελευταία επίθεση. Η δικαίωσή του έφερε το 92-89.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 52-44, 72-65, 92-89