Τεόντοσιτς

Η Βίρτους Μπολόνια (6-8) ήταν εντυπωσιακή στο τελευταίο πεντάλεπτο και λύγισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (7-7) με 78-73, για τη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Βίρτους Μπολόνια με τη νίκη της επί της Άλμπα Βερολίνου έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών και απόψε πέτυχε δεύτερη σερί νίκη χάρη στους έμπειρους παίκτες της.

Τεόντοσιτς (15π., 6ασ.), Χάκετ (15π.) και Σενγκέλια (12π.) έκαναν τη διαφορά, με τη Βίρτους να κάνει ένα σερί 13-0 στο τέλος και να κάνει το 2/2 στη “διαβολοβδομάδα”.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε δύο σερί νίκες με Βαλένθια και Αρμάνι Μιλάνο, όμως απόψε τα περίμενε όλα από τον Λορένζο Μπράουν (18π., 6ασ., 4ρ.) και γνώρισε την ήττα.

Μετά το αρχικό 2-7 της Μακάμπι, η Βίρτους πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 33-25 στο 15′, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το… εύθραυστο 44-41.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς (8π., 5ασ.) των γηπεδούχων και ο Ρόμαν Σόρκιν (7π., 5ρ., 2ασ.) των φιλοξενούμενων ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Ανατροπή του σκηνικού στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού ο Λορένζο Μπράουν ανέλαβε δράση και η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα (57-60 στο 30′).

Νέα ανατροπή στην τελευταία περίοδο, με τη Βίρτους να μετατρέπει το 59-66 σε 72-66, με ένα σερί 13-0 και να παίρνει δεύτερη σερί νίκη, χάρη στους έμπειρους Χάκετ, Τεόντοσιτς και Σενγκέλια.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-41, 57-60, 78-73