Ένα χορταστικό παιχνίδι πρόσφεραν στη Μαδρίτη, Ρεάλ και Μούρθια το μεσημέρι της Κυριακής με την ομάδα του Τσους Ματέο να επικρατεί με 106-92 στην 5η αγωνιστική της Liga Endesa.

Ήταν η πέμπτη νίκη για την αήττητη Ρεάλ Μαδρίτης που πήρε τα ηνία του αγώνα από το β’ δεκάλεπτο, απέναντι στη μαχητική Μούρθια, η οποία είχε αρχίσει με ρεκόρ 3-1 στο Πρωτάθλημα Ισπανίας!

Η διαφορά όμως έγινε στο δεύτερο ημίχρονο (64-55 επιμέρους) μετά το 42-37 στα 20 πρώτα λεπτά και ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Ρεάλ πέτυχε 39 πόντους με 11/13 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/5 βολές και πρωταγωνιστές Καμπάτσο (8π. σε αυτό το διάστημα), Ταβάρες (7π.) και Γιοαμπουσέλε (7π.)

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων! Ταβάρες 18 (8/10 διπ.), Καμπάτσο 14 (και 10 ασίστ), Χεζόνια 13, Κοσέρ 13, Γιαμπουσέλε 11, Μούσα 10, Γιουλ 10.

Για τη Μούρθια ο Μπιργκάντερ πέτυχε 16 πόντους και 15 ο Ένις.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 42-37, 81-62, 106-92

Σέρχιο Ροντρίγκεζ: Στο Top-10 συμμετοχών με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης