Κολοσσός Ρόδου-Ρέθυμνο

Τη δεύτερη νίκη του στη Betshop Basket League πέτυχε το μεσημέρι του Σαββάτου ο Κολοσσός Ρόδου που επικράτησε στο Βενετόκλειο με 74-63 του Ρεθύμνου.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν πολύ καλύτερη από αυτή του Βαγγέλη Ζιάγκου, κυριάρχησε για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και απλώς το Ρέθυμνο την τρόμαξε λίγο στο τέλος, όταν γύρισε στους 9 πόντους από το -20 που βρισκόταν.

Η τριάδα των Αμερικανών Γκιμπς, Πίνκστον, Μπράουνινγκ, ηγήθηκαν του Κολοσσού που είχε διψήφια διαφορά πόντων σχεδόν για τα 35 από τα 40 λεπτά του αγώνα!

Αφού άρχισε το ματς με 15-7 και 18-9 με 4/7 τρίποντα, είδε το Ρέθυμνο να μειώνει προσωρινά 20-16 στη μικρότερη διαφορά του αγώνα.

Αλλά μόνο ο Στιβ Μπαρτ δεν αρκούσε στους φιλοξενούμενους, αφού στο ημίχρονο (36-21) είχε 10 πόντους με 3/5 σουτ κι όλη η υπόλοιπη ομάδα του 5/27 σουτ!

Για αυτό και ο Κολοσσός συντήρησε τη μεγάλη διαφορά και στην τρίτη περίοδο (59-41) κι έφτασε έως τους 20 πότους, 66-46 με 7:40 για το φινάλε.

Εκεί το Ρέθυμνο είχε την τελευταία του αντίδραση και με σερί 11-0 μείωσε 66-57 με τρία λεπτά για το φινάλε!

Το μεγάλο τρίποντο του Μπράουνινγκ σε λήξη χρόνου επίθεσης, έλυσε την επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων που κράτησε 4:40, και τελικά η ομάδα του Φλεβαράκη πήρε την πολύτιμη νίκη με 74-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 36-21, 59-41, 74-63

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Φλεβαράκης): Γκιμπς 13 (2), Μπράουνινγκ 14 (4/6 τρίπ.), Δημάκος, Κάρτερ 9 (1), Γεωργαλής 3 (1), Ντιγκς 6 (1), Μπιλής, Γεωργάκης 4, Τσούπκοβιτς 5 (1), Μαυροειδής 6, Παπαδάκης, Πίνκστον 14,

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Ντάνιελς 12, Μπρέισι Ντέιβις 6 (1), Ραζής, Χριστοδούλου 5 (1), Κουρέπης, Γλυνιαδάκης, Συγκούνας, Μπαρτ 21 (3), Καλογιαννίδης, Κλάντον 2, Τζόουνς 4, Τζόνσον 13 (1).