Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι με 81-78, για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Μετά από τρεις σερί νίκες (και μία ενδιάμεση ήττα από τον Ολυμπιακό στη Γαλλία σε εξ αναβολής παιχνίδι), η Βιλερμπάν ήθελε να διευρύνει το σερί της, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος.

Μπορεί η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ να πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (38-45), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Με τον Γουόλντεν να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι για ακόμα μία φορά (17 π.) και τον Ντόμπριτς να τον συμπληρώνει ιδανικά (17 π., 4 ριμπ.), ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στον έναν πόντο (56-57) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η αναμέτρηση στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε μία άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν συνέχεια καλάθια και καμία να μην μπορεί να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα.

Έτσι το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τη Βιλερμπάν να δείχνει πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ παράλληλα έπαιζε και πιο σκληρές άμυνες.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς στο τελευταίο 1:38, δεν μπόρεσε να βρει σκορ και ο Νόρις Κόουλ με δύο εύστοχες βολές και όντας ο πρωταγωνιστής των Γάλλων (22 π.) οδήγησε την ομάδα του στην τελική επικράτηση (78-81), με τον Τζόρνταν Λόιντ να αστοχεί στις τελευταίες του προσπάθειες. Μάλιστα, ζήτησε και φάουλ σε σουτ δύο πόντων που έκανε, αλλά ο διαιτητής δεν συγκινήθηκε από την φιλότιμη προσπάθειά του.

Η Βιλερμπάν ανέβηκε στο 9-14, ενώ η σέρβικη ομάδα υποχώρησε στο 7-16.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 38-45, 56-57, 78-81