Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε με 117-71 τη Βίρτους Μπολόνια την Παρασκευή στο ΣΕΦ στη 12η αγωνιστική της EuroLeague!

Ήταν μια απολαυστική παράσταση του Ολυμπιακού που δεν σταμάτησε να παίζει με την απαιτούμενη ένταση, ακόμα κι όταν έφυγε με διαφορές που ξεπερνούσαν τα double score από το 15ο λεπτό.

Ο απολογισμός, γεμάτος ρεκόρ:

117 πόντοι! Ρεκόρ για τον Ολυμπιακό στη διοργάνωση, με προηγούμενο τους 113!

61 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο! Ρεκόρ για τον Ολυμπιακό στη διοργάνωση, με προηγούμενο τους 60!

18/32 τρίποντα, ποσοστό 56,3%! Ισοφάρισε το ρεκόρ του στη διοργάνωση!

22/29 δίποντα, ποσοστό 75,9%

19/25 βολές.

33 ασίστ! Ισοφάρισε το κορυφαίο ρεκόρ από οποιαδήποτε ομάδα στη EuroLeague! Προηγούμενο ρεκόρ του, οι 129!

159 αξιολόγηση έναντι 59 της Βίρτους! 100 μονάδες διαφορά! Ρεκόρ για τον Ολυμπιακό με προηγούμενο τις 141 μονάδες αξιολόγησης σε έναν αγώνα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτίωσε στο 8-4 το ρεκόρ της, αφήνοντας αντίθετα την ιταλική ομάδα στο 4-8.

allstarbasket.grΗ εξέλιξη του αγώνα:

Ο Σάσα Βεζένκοφ παρέλαβε πριν από τον αγώνα το έπαθλο του MVP Νοεμβρίου στη EuroLeague, κι όταν άρχισε ο αγώνας έχασε το πρώτο σουτ από τα 6,75μ.

Αυτό που ακολούθησε ήταν το λιγότερο… χορταστικό!

Ο Ολυμπιακός είχε 5/5 τρίποντα, ο Βεζένκοφ είχε 8 από τους 16 πόντους του Ολυμπιακού μετά από 3:45 αγώνα (!) και το 11-0 έγινε 26-13 και 31-15 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Κάνααν είχε ήδη 2 τρίποντα, ο Γουόκαπ έδειχνε πώς πρέπει να παίζει ο σύγχρονος πλέι μέικερ και στις δύο πλευρές του γηπέδου έχοντας 6 ασίστ στην πρώτη περίοδο, κι η έκπληξη, ήρθε από τον πάγκο.

Όταν άρχισε το καθιερωμένο rotation του Μπαρτζώκα, όσοι ήρθαν από τον πάγκο έκαναν …πράματα και θάματα! Κι εκτός του Κάνααν που ‘χε 9 πόντους από 3/5 τρίποντα, Μπλακ και Πίτερς έδωσαν σκορ στην ομάδα τους σε μια… άτυπη απάντηση όσων μπορούν να κάνουν, στο χρόνο που θα πάρουν.

allstarbasket.grΗ ουσία είναι ότι ανεξάρτητα από τις αλλαγές που έκανε ο Ολυμπιακός, η ένταση παρέμενε στο… κόκκινο! Ούτε καν “ερυθρόλευκο”.

Η ελληνική ομάδα είχε “πατήσει” την αποσβολωμένη Βίρτους και ξεπέρασε και το double score, όταν με 4:06 για το ημίχρονο το σκορ έγινε 51-25!

Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός είχε 9/10 δίποντα, 9/14 τρίποντα.

Απίθανα ποσοστά.

Το ακόμα πιο απίθανο;

Από τα 18 καλάθια του, τα 17 ήταν από ασίστ, στην απόλυτη αποθέωση του παιχνιδιού συνεργασίας!

Για αυτό έφτασε στους 61 πόντους στο ημίχρονο (με 35 της Μπολόνια) κι ενώ μόνο ο Βεζένκοφ (από την Α’ περίοδο) είχε διψήφιο αριθμό πόντων, του 10!

Η διαφορά κινήθηκε γύρω από τους 30 πόντους και στην τρίτη περίοδο. Φαλ (11π.) και Βεζένκοφ (9π.) σε αυτό το διάστημα, συντηρούσαν το τεράστιο προβάδισμα του Ολυμπιακού, ενώ Ζαϊτέ και Κορντινιέ κράτησαν την Μπολόνια σε αυτήν την απόσταση, αποτρέποντας την εκτίναξη της διαφοράς στη… στρατόσφαιρα.

Κάποια επιθετικά ριμπάουντ, λίγο η δράση τους στη ρακέτα, έδωσαν κάποιο σφυγμό στην ιταλική ομάδα που μείωσε 81-55 πριν ο Τόμας Γουόκαπ πετάξει τη βόμβα σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου στην ολοκλήρωση των 30′ για το 84-55!

Σαν να… ενοχλήθηκαν οι παίκτες του Ολυμπιακού που κέρδισαν την τρίτη περίοδο με το… buzzer beater του Γουόκαπ (23-20), μπήκαν στο παρκέ για την τελευταία περίοδο σαν να άρχιζε ο αγώνας από το μηδέν.

Δείτε το τρίποντο του Γουόκαπ:

Με 5 σερί πόντους του ΜακΚίσικ η διαφορά έφτασε στους 40 (99-59) κι ο Ολυμπιακός έναν πόντο από τους 100 με 6:36 να απομένουν για τη λήξη!

Την “100άρα” την έπιασε με τις βολές του Μπόλομποϊ που έκανε το 101-59 με 6:10 για το τέλος.

Tο τελικό 117-71 ήρθε μέσα σε αποθέωση για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, που πλέον, έχουν μπροστά τους στη EuroLeague, την πρωτοπόρο και καλύτερη ομάδα έως τώρα της διοργάνωσης, Φενέρμπαχτσε, των Δημήτρη ΙτούδηΝικ Καλάθη σε αγώνα που θα γίνει στο ΣΕΦ την Τρίτη, 13 Δεκεμβρίου!

Tα δεκάλεπτα: 31-15, 61-35, 84-55, 117-71

Ολυμπιακός-Βίρτους Μπολόνια: Tα photo clicks από το ΣΕΦ (gallery)

Ολυμπιακός-Βίρτους: Βράβευση Βεζένκοφ, αποθέωση Τεόντοσιτς-Χάκετ

Ολυμπιακός-Βίρτους Μπολόνια: Με επίκεντρο τον… Μουστάφα Φαλ η ρουτίνα των αποδυτηρίων! (video)

EuroLeague 2022/23: Βαθμολογία

EuroLeague 2022/23: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα