Η Μπανταλόνα νίκησε εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα με 87-81 το μεσημέρι της Κυριακής και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών των playoffs στη Liga Endesa.

Καλύτερη σε όλο το παιχνίδι, αλλά ειδικά στo δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κάρλες Ντουράν βρήκε τον τρόπο να χτυπήσει εκείνη του Γιασικεβίτσιους μέσα στο σπίτι της κι ενώ πριν από λίγα 24ωρα, η Μπαρτσελόνα είχε κάνει το 1-0 στις νίκες, μετά το 89-72.

Ο άλλοτε παίκτης της Μπαρτσελόνα, Άντε Τόμιτς ήταν ο ηγέτης της Μπανταλόνα, καθώς πέτυχε 24 πόντους, ενώ 13 είχε ο Φεράν Μπάσας με τρία τρίποντα και 12 ο Φελίθ.

Πολύ σημαντικός για τους νικητές ήταν ο Ντέρεκ Γουίλις που πέτυχε και τους 7 πόντους του στην τελευταία περίοδο κι ενώ η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε να μειώσει.

Η Μπανταλόνα είχε μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά, σε δείγμα της συγκέντρωσης και της καλής της λειτουργίας. Τελείωσε τον αγώνα με 9 έναντι των 15 της Μπαρτσελόνα.

allstarbasket.grΟ Νικ Καλάθης προσπάθησε να πάρει την Μπαρτσελόνα στις πλάτες του, αφού ο Μίροτιτς ήταν κακός, ειδικά στο β’ μέρος (μόλις 2π. από τους συνολικά 11π.)

Ο Έλληνας γκαρντ είχε 15 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ. αλλά και 6 λάθη.

Ο Ντάντε Έξουμ είχε 12 πόντους, τους 10 στο πρώτο μέρος κι ενώ στην τρίτη περίοδο ο Γιασικεβίτσιους τον θυμήθηκε στην τελευταία επίθεση. Άλλους 11 πέτυχε ο Αμπρίνες και 10 ο Χέις.

Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν οι 15 πόντοι, 70-55 με 8:36 για το τέλος. Η Μπαρτσελόνα απλά μείωσε στους 6 με οκτώ δεύτερα για το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 40-42, 53-65, 81-87

Η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες (best of 5).

Ο τρίτος αγώνας θα γίνει την Τετάρτη (8/6) στην έδρα της Μπανταλόνα και ο τέταρτος την Παρασκευή (10/6), πάλι στην έδρα της.

Liga Endesa: Εύκολα το 2-0 η Ρεάλ με Μπασκόνια, βραβεύθηκε ο Κάρολ (vids)