Ντε Κολό

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (20-5) επικράτησε σχετικά εύκολα με σκορ 101-95 της Αρμάνι Μιλάνο (13-12), σε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για τις δύο ελληνικές ομάδες.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Αρμάνι Μιλάνο είχαν πριν από το αποψινό ματς τα δύο μεγαλύτερα τρέχοντα σερί νικών στη Euroleague, 6 η ΤΣΣΚΑ (πλέον 7) και 5 η Αρμάνι, το σερί της οποίας τερματίστηκε.

Στην πρώτη περίοδο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων, με την Αρμάνι να προηγείται με 21-17, αλλά την ΤΣΣΚΑ να τρέχει ένα σερί 8-0 για το 25-21, πριν κλείσει το δεκάλεπτο με 27-24.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 10-0 προηγήθηκαν με 37-24 στη μέγιστη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας ως κορυφαίο τον Νάντο Ντε Κολό (12π.). Το Μιλάνο ροκάνισε τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει με 51-43 για την ΤΣΣΚΑ, η οποία είχε 7/8 τρίποντα!

Τζέιμς
Ο Μάικ Τζέιμς

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν και συντήρησαν μια διψήφια διαφορά πόντων με τους Ντε Κολό, Χίγκινς, Κλάιμπερν και Χάντερ να σκοράρουν από τις ασίστ του Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 76-66.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (86-67) και παρά το γεγονός ότι η Αρμάνι μείωσε στο τέλος, έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη, η οποία βολεύει τόσο τον Ολυμπιακό, όσο και τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Οθέλο Χάντερ (19π., 7ρ., 4ασ., 1κοψ.), στο καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του στη διοργάνωση!