Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έχασε στην εκπνοή την ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στην Euroleague Γυναικών, καθώς η ισπανική Αβενίδα νίκησε 69-68 στο ΣΕΦ το απόγευμα της Τρίτης (18/12) με καλάθι στο τέλος!

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη έπαιξε εξαιρετικά και κόντραρε στα ίσια τις πρωταθλήτριες Ευρώπης του 2011.

Από την αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να βρει σωστές επιθέσεις.

Τελικά η Αβενίδα πήρε την πρώτη περίοδο με 21-19, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός απάντησε και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 40-38.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα οι γηπεδούχες δεν ήταν το ίδιο καλές και πλήρωσαν κάποια αβίαστα λάθη.

Ωστόσο, το κακό τρίτο δεκάλεπτο δεν πτόησε τις παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη, καθώς κατάφεραν να επιστρέψουν στον αγώνα και να πάρουν το προβάδισμα με 66-64.

Η Αβενίδα μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με 67-66 αλλά η Άννα Σπυριδοπούλου σκόραρε στα 7 δευτερόλεπτα για το 68-67.

Στην τελευταία επίθεση οι Ισπανίδες έχασαν το πρώτο τους σουτ αλλά στη συνέχεια της φάσης πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και η Ελόνου έγραψε το τελικό 69-68 στην εκπνοή του αγώνα!!!

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να αναζητά την πρώτη του νίκη στην Euroleague και πλέον υποχώρησε στο 0-7. Από την άλλη η Αβενίδα σημείωσε την τέταρτη νίκη της και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-3.

Κορυφαία για τις “ερυθρόλευκες” ήταν η Άννα Σπυριδοπούλου με 16 πόντους, ενώ η Ιβάνα Τίκβιτς στο ντεμπούτο της με τη φανέλα του Ολυμπιακού σημείωσε 4 πόντους.

Για την Αβενίδα καλύτερη ήταν η Ανταόρα Ελόνου με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και το buzzer beater που χάρισε τη νίκη στην ομάδα της.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 40-38, 52-56, 68-69