Με δύο νίκες στην Κωνσταντινούπολη, έβγαλε τη “διαβολοεβδομάδα” η Αρμάνι Μιλάνο (9-5) που την Πέμπτη (16/12) νίκησε και την Εφές (7-8) με 72-69 εκτός έδρας!

Δύο μέρες μετά το 79-71 επί της Φενέρμπαχτσε, η Αρμάνι Μιλάνο, πατάει πλέον καλά στην πρώτη τετράδα και δείχνει να βρίσκει τη συνέχεια που απαιτείται για όποια ομάδα θέλει να φτάσει ψηλά.

Η Εφές έχασε πέμπτο εντός έδρας αγώνα σε επτά φετινές αναμετρήσεις στη Euroleague και πλήρωσε το κακό τετράλεπτο στο τέλος. Όταν το υπέρ της 67-62 μετατράπηκε στο τελικό 69-72!

Η Εφές γύρισε από το -17 με το οποίο έχανε στη β’ περίοδο (29-46) και αφού το ημίχρονο τελείωσε 31-46, άρχισε το δεύτερο μισό με 15-0 σερί.

Συνολικό σερί, δηλαδή, 17-0 για το 46-46 σε διάστημα περίπου 6,5 λεπτών.

Κι ο Βάσιλιε Μίτσιτς (20π.) την πήρε από το χέρι, δίνοντάς της πρώτα το προβάδισμα 52-50, πριν λήξει η τρίτη περίοδος 52-52 και πέτυχε 12 από τους 13 πόντους της όταν προσπέρασε με 62-59.

Η διαφορά έφτασε στους 5, 67-62 σημείο στο οποίο η ομάδα του Μεσίνα αφυπνίστηκε.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ πέτυχε τους πρώτους 4 πόντους του στον αγώνα, ο Πάντερ (18π.) “χτύπησε” ξανά μετά το πρώτο ημίχρονο κι οι Ιταλοί έκαναν 9-0 σερί για να προηγηθούν 71-67, με 1:51 για το τέλος.

Η Εφές έφτασε πάλι σε απόσταση ενός σουτ (69-71), αλλά το τελευταίο για τη νίκη το έχασε ο Βασίλιε Μίτσιτς. Ο Ντιλέινι με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 72-69.

Ο Σέιν Λάρκιν έπαιξε 15 λεπτά κι έμεινε στους 4 πόντους, καθώς ακόμα δεν έχει βρει τι ρυθμό του.

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά πρόσθεσε 13 για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 31-46, 52-52, 69-72