Καταιγιστική η Ζαλγκίρις Κάουνας, πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη Euroleague την Πέμπτη (17/12) με το εντυπωσιακό 99-62 επί της Φενέρμπαχτσε στο Κάουνας.

Οι Λιθουανοί ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι από την αρχή και έφτασαν το ρεκόρ τους στο 8-7, ενώ η Φενέρμπαχτσε ήταν για λύπηση και γνώρισε την έβδομη ήττα της στους οκτώ τελευταίους αγώνες της. Έχει πλέον ρεκόρ 5-10.

Η Ζαλγκίρις έκανε από την αρχή του αγώνα ό,τι ήθελε και προηγήθηκε 24-7 στο δεκάλεπτο, ενώ με 5:56 για το ημίχρονο το σκορ είχε γίνει 40-13!

Απίθανα ποσοστά ευστοχίας, καλές επιλογές και απέναντί τους, μια παθητική Φενέρμπαχτσε, δίχως να παλεύει και να αποδέχεται το ρόλο του σάκου του μποξ!

Ο Νάντο Ντε Κολό απλώς διόρθωσε λίγο την εικόνα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, όταν πέτυχε μαζεμένους τους 12 πόντους του για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με 51-31.

Η κατάσταση χειροτέρεψε πάλι για την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ, που βρέθηκε να χάνει από νωρίς με +30 πόντους (65-33) και με 37, 77-40 με 1:26 για τα 30:00.

Οι 37 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά, κι επαναλήφθηκε με τον τελευταίο πόντο των γηπεδούχων από βολή του Μπλάζεβιτς για το 99-62.

Η Ζαλγκίρις είχε 16/30 τρίποντα (!!!) έναντι 7/25 της Φενέρμπαχτσε. Κυριάρχησε και στο ριμπάουντ με 41-23, κερδίζοντας μάλιστα  τα 13 από τα 29 που διεκδικήθηκαν στην τουρκική ρακέτα!

Είχε δε, πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτον τον Ρούμπιτ (18π.)

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 51-31, 81-47, 99-62