Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε ο Παναθηναϊκός την Τρίτη (17/12) που νίκησε τη Φενέρμπαχτσε με 81-78 με την υπογραφή του Τζίμερ Φριντέτ, μολονότι δεν πέτυχε καλάθι στα τελευταία 7 λεπτά και 12 δεύτερα του αγώνα!

Στο άδειο ΟΑΚΑ, λόγω της τιμωρίας του, στη 14η αγωνιστική της Euroleague, ο Παναθηναϊκός τα έκανε όλα καλά στα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου όπου προηγήθηκε και με 13 πόντους (74-61), όμως στο τέλος τα χρειάστηκε, όταν οι Τούρκοι έφτασαν στον πόντο!

Ο Τζίμερ Φριντέτ (22π.) πέτυχε 7 από τους 9 τελευταίους πόντους της ομάδας του από τη γραμμή των βολών κι ο Παναθηναϊκός πέτυχε την ένατη νίκη του, αφήνοντας τέσσερις νίκες πίσω του τη Φενέρμπαχτσε!

allstarbasket.grΗ εξέλιξη του αγώνα:

Ο Νικ Καλάθης με τον Τζίμερ Φριντέτ μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 11-6 και 22-16 πριν κλείσει η Φενέρμπαχτσε τη διαφορά στο 10άλεπτο σε 22-21.

Ήδη είχαν αρχίσει να φαίνονται κάποιες αδυναμίες του Παναθηναϊκού, πρωτίστως στα λάθη.

Η ομάδα με τα λιγότερα στη Euroleague, είχε 5 στην Α’ περίοδο και 9 λίγο μετά τα μισά της β’ περιόδου.

Μαζί με την αδυναμία διαβάσματος συγκεκριμένων plays της Φενέρμπαχτσε, η άμυνα του Παναθηναϊκού είχε το δεύτερο… βαθμός ευθύνης για το προσπέρασμα της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που παγιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο!

allstarbasket.grΑσφαλώς δεν ήταν όλα.. λάθη, του Παναθηναϊκού! Υπήρξαν πολλές καλές στιγμές για τη Φενέρμπαχτσε στο ίδιο διάστημα και κυρίως η λάμψη του Κώστα Σλούκα!

Ο Έλληνας γκαρντ έκανε καταπληκτικό πρώτο μέρος με 11 πόντους και 7 ασίστ!

Δείτε την ασίστ του Φριντέτ στον Παπαπέτρου που σώζει στη λήξη χρόνου μια επίθεση που έμοιαζε χαμένη!

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 46-42 στα μισά του αγώνα, παίρνοντας την πλειονότητα των πόντων της στο ζωγραφιστό.

Ο Παναθηναϊκός σούταρε καλά από παντού, αλλά πλήρωνε την άμυνα και τα λάθη στο ίδιο διάστημα.

• Το καλύτερό του πρόσωπο ο Παναθηναϊκός το φύλαξε για την τρίτη περίοδο.

Περιόρισε τα λάθη, έκανε ορθολογικές επιθέσεις, μπήκε με ένταση στην αντίπαλη ρακέτα όπου είχε αξιοθαύμαστη παρουσία. Με 9/12 από κοντά και σαρώνοντας τα επιθετικά ριμπάουντ (6 στο Γ’ 10λεπτο!) κυρίως με τον Παπαγιάννη, χτύπησε τη Φενέρμπαχτσε εκεί που πραγματικά πονούσε.

Μολονότι βρήκε ένα τρίποντο σε αυτό το διάστημα (σε έξι προσπάθειες) δεν “παραστράτισε”, έπαιξε καλή άμυνα, κι ανάγκασε τους παίκτες του Ομπράντοβιτς σε αρκετά λάθη. Τόσο αυτά που αλλάζουν την κατοχή, όσο κι εκείνα που οδηγούν σε άστοχα σουτ από κακές επιλογές.

allstarbasket.grΓια αυτό όχι μόνο πήρε το προβάδισμα αλλά έφτασε και στο +10 (65-55) λίγο πριν κλείσει η τρίτη περίοδος με 65-57.

Στις αρχές της καταληκτικής περιόδου ο Νικ Καλάθης χρεώθηκε νωρίς με 40 φάουλ, αλλά για περίπου 4,5 λεπτά που έπαιξε δίχως αυτόν και με το κοντό σχήμα των Ράις-Φριντέτ, ο Παναθηναϊκός έχασε λίγα πράγματα. Αν δεν έκανε δύο τρεις λάθος επιλογές στο 36:00 δεν θα επέτρεπε στη Φενέρμπαχτσε να μειώσει στους 6, 74-68, από το -13, 70-57.

Ο πραγματικός πονοκέφαλος ήταν το 5ο φάουλ του Καλάθη, επιθετικό στον Γουίλιαμς, λίγα δεύτερα αφότου ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε επιστρέψει στο παρκέ και με 3:51 για τη λήξη.

Η Φενέρμπαχτσε γύρισε από το 74-61 στο 77-76 και το 79-78 στα 5 δεύτερα για τη λήξη σε οριακό δίποντο του Ντε Κολό που ήθελε να σουτάρει για τρεις, αλλά πάτησε στη γραμμή!

Ο Τζίμερ Φριντέτ ήταν τέρας ψυχραιμίας στο τέλος και με δύο βολές έκανε το 81-78 στα 3 δεύτερα που ήταν και το τελικό σκορ!

Ο Αμερικανός είχε 7/8 βολές στο κρίσιμο φινάλε και πέτυχε 7 από τους 9 τελευταίους πόντους της ομάδας του

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-46, 65-57, 81-78

Νικ Καλάθης: Πέρασε 5ος στη σύγχρονη Euroleague στις ασίστ (video)