allstarbaslet.gr

Φυσιολογική ήττα με 81-109 από την πανίσχυρη ομάδα των ΗΠΑ γνώρισε τη Δευτέρα η Εθνική μας στη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη Μανίλα των Φιλιππίνων.

Με το μυαλό στη Νέα Ζηλανδία και τον τελικό πρόκρισης στους “16”, η Εθνική μας πάλεψε όσο μπορούσε στο πρώτο μισό και στο δεύτερο έπαιξε δίχως βασικά της στελέχη, ενόψει του καθοριστικού αγώνα που ακολουθεί.

Πλέον ο δρόμος για τους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου, περνάει για την Εθνική μας, από τον αγώνα της Τετάρτης (30/8, 15:40) με αντίπαλο τη Νέα Ζηλανδία στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική της Α’ φάσης.

Η Νέα Ζηλανδία, λίγο έλειψε να πάθει τη ζημιά, αλλά στο τέλος, λύγισε στην παράταση την Ιορδανία στον αγώνα που προηγήθηκε.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Γιώργου Παπαγιάννη κράτησε την Ελλάδα μέσα στο παιχνίδι για σχεδόν όλο το πρώτο μέρος. Ο διεθνής σέντερ πέτυχε 11 από τους 17 πρώτους πόντους της Ελλάδας, που ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τους Αμερικανούς, 19-23 στο δεκάλεπτο.

Η ανάγκη για rotation κι ανάσες, έδειξε την απουσία εξίσου ποιοτικών λύσεων με εκείνες του Παπαγιάννη και του Γουόκαπ.

Η Ελλάδα έχασε λίγο το ρυθμό της, ενώ οι Αμερικανοί έχουν 11 ισάξιους παίκτες και τον Γουόκερ Κέσλερ που παίζει από ελάχιστα έως καθόλου. Για αυτόν το λόγο με την είσοδο του Πάολο Μπανκέρο, η ομάδα του Στιβ Κερ, έφτασε στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα, 35-25 μετά από 13:50 αγώνα.

Η Team USA έκανε 13-0 σερί σε σχεδόν τρία λεπτά, προηγήθηκε 42-25, αλλά η επιστροφή των Γουόκαπ-Παπαγιάννη-Λούντζη, μάζεψε την κατάσταση για την Ελλάδα, αλλά και τη διαφορά.

Απαντήσαμε με 7-0 σερί και μειώσαμε έως το 36-44 με 1:16 για το 20άλεπτο.

Το πρώτο μισό έληξε τελικά με 50-37 για τους Αμερικανούς που μετρούσαν ήδη 18/18 βολές, ενώ η Ελλάδα είχε 3/6.

Όσο κυλούσε ο αγώνας, κι από νωρίς στην τρίτη περίοδο, ο προπονητής της Εθνικής μας Δημήτρης Ιτούδης, έδειξε με τη χρησιμοποίηση των παικτών, ότι άρχισε με τη σειρά του να σκέφτεται και τον αγώνα με τη Νέα Ζηλανδία. Κυρίως για να κρατήσει ξεκούραστους και να αποφύγει τυχόν ρίσκα με βασικές μονάδες, δεν έχουμε άλλωστε και την πολυτέλεια πολλών εναλλακτικών.

Για αυτόν το λόγο όσο η διαφορά άρχισε να κινείται γύρω στους 20 πόντους, δεν είδαμε τον Γουόκαπ, τον Παπαγιάννη, ή ακόμα και τον Λούντζη, παρά ελάχιστα στο τέλος της 4ης περιόδου.

Ήταν ευκαιρία να πάρουν περισσότερο χρόνο όλα τα παιδιά του πάγκου, για να έχουν ρυθμό και εικόνες στα πιο κρίσιμα παιχνίδια που θα ακολουθήσουν.

Διότι το σημερινό ήταν το δυσκολότερο μεν παιχνίδι που μπορεί να δώσει η Ελλάδα στις Φιλιππίνες, αλλά ενδεχομένως, εκείνο με τις λιγότερες απαιτήσεις και το μικρότερο “πρέπει”.

Οι Αμερικανοί πήγαν με +23 για το τελευταίο δεκάλεπτο (79-56) κερδίζοντας ίσως λίγο πιο εύκολα από κάθε άλλη ομάδα κάποια φάουλ κι ενώ άρχισαν να κάνουν θραύση στο ανοιχτό γήπεδο, αφού τελείωσαν με 32 πόντους σε αιφνιδιασμό έναντι μόλις 6 ελληνικών πόντων.

Όχι δεν αλλάζει η ιστορία του αγώνα από τα σφυρίγματα, αλλά η τάση που έδειξαν οι διαιτητές σε κάποιο βαθμό εκνεύρισε τη γαλανόλευκη “second unit”.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, πέτυχε 14 πόντους κι ήταν ο δεύτερος καλύτερος σκόρερ της Εθνικής μας πίσω από τον Παπαγιάννη, αποδεικνύοντας ότι μπορεί να δίνει λύσεις, ενώ θετική ήταν κι η παρουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου με 9 πόντους, κι ειδικά, ενόψει της συνέχεια όπου η Ελλάδα θα τον χρειαστεί περισσότερο.

Ο Στιβ Κερ έδωσε λίγο χρόνο παραπάνω στην τελευταία περίοδο στον Μπόμπι Πόρτις, συμπαίκτη του Θανάση στους Μπακς αλλά και στον Καμ Τζόνσον, που είχαν μικρή συμμετοχή στα πρώτα τρία δεκάλεπτα.

Στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου μπήκε και ο Γουόκερ Κέσλερ, ο 12ος παίκτης των Αμερικανών.

Στο τρίλεπτο για το τέλος, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκανε καταπληκτικό κάρφωμα κι αποθεώθηκε από το κοινό, αλλά ένα λεπτό αργότερα άγχωσε την ελληνική αποστολή:

Έφυγε κουτσαίνοντας προς τον πάγκο, σε ένδειξη ότι πονάει στον αστράγαλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-50, 56-79, 81-109

Ελλάδα (Ιτούδης): Αντετοκούνμπο 2, Μποχωρίδης 8 (2), Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 7, Λούντζης 4, Μωραϊτης 3, Παπαγιάννης 17 (1), Παπανικολάου 8 (1), Παπαπέτρου 9 (1), Ρογκαβόπουλους 14 (2), Γουόκαπ 9

Χορταστικό θέαμα με πολλές εντυπωσιακές φάσεις στον αγώνα Ελλάδα-ΗΠΑ (vids)

Ελλάδα-ΗΠΑ: Τα photo clicks από τον αγώνα στη Μανίλα (gallery)

Ελλάδα-ΗΠΑ: Το φόλοου κάρφωμα στο εντυπωσιακό ξεκίνημα Παπαγιάννη (video)