Η Μπαρτσελόνα (2-0) ”έπνιξε” τη Ζενίτ (0-2) στο τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτησε με 87-63 στην Αγία Πετρούπολη. Από την άλλη πλευρά, η Χίμκι (2-0) είδε τη Μπασκόνια (1-1) να επιστρέφει στο ματς, όμως έφτασε στο 2/2 με 79-76 μέσα στην έδρα της, στη Μόσχα, για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

”Καυτός” ο Κούριτς, ”καθάρισε” μέσα σε 10′ η Μπαρτσελόνα!

Οι ”μπλαουγκράνα” ταξίδεψαν στη Ρωσία με τις σοβαρές απουσίες των Χίγκινς, Πάνγκος, Ερτέλ και Ρίμπας στα γκαρντ, ενώ οι γηπεδούχοι στερήθηκαν τις υπηρεσίες των Αγιόν, Ζούμπκοφ και Κβοστόφ. Ο αγώνας απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι και ήταν, εξαρχής, ιδιαίτερος μιας και η Ζενίτ έδωσε το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι στην Euroleague.

Ο Βορόνοφ συνέχισε δυναμικά, όπως απέναντι στην ΤΣΣΚΑ για τη VTB League, έχοντας 10 πόντους στην πρώτη περίοδο, έναντι 8 του Κλαβέρ. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασαν μέχρι το +6 και διατήρησαν το προβάδισμα με τον Κούριτς να απαντάει με 10 πόντους στους Ρένφρο, Άιβερσον και Τρούσκιν.

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα, ο Αλμπισί έδωσε το προβάδισμα (44-43, 23′) στο σύνολο του Πλάθα. Ο Κούριτς επέστρεψε στο παρκέ, ο Ντέιβις βοήθησε σημαντικά για το 50-47, όμως ο Αμπρομάιτις άλλαξε εκ νέου τη σκυτάλη στο σκορ. Ερχόμενος από τον πάγκο, ο νεαρός Μπολμάρο έδωσε λύσεις, όπως και ο Οριόλα, διατηρώντας το +3.

Μαγική εικόνα στα τελευταία δέκα λεπτά, με το επιμέρους σκορ να είναι 28-7 για την ”Μπάρτσα”! Ο Κούριτς σταμάτησε στους 24 πόντους, με τον Μίροτιτς να σημειώνει την πρώτη διψήφια διαφορά, 70-59 στο 35′. Οι Ρώσοι έμειναν από… καύσιμο και στο 39′ η διαφορά ”σκαρφάλωσε” στο +21 (82-61) και ο Κλαβέρ να ”σφράγισε” το 87-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-43, 56-59, 63-87

Τα στατιστικά:

Τα highlights της αναμέτρησης:

Έστησε πάρτι στην αρχή, ”ίδρωσε” για να κερδίσει η Χίμκι!

Οι ”πρωτευουσιάνοι” υποδέχθηκαν τους Βάσκους χωρίς τους Καράσεφ, Γιόβιτς, Μόζγκοφ, Βάλιεφ και Κράμερ (DNP), ενώ στο αντίπαλο στρατόπεδο απουσίασαν οι Γκρέιντζερ και Στάουσκας (DNP κι αυτός). Για δεύτερο σερί παιχνίδι μπήκαν με τον ”αέρα” της έδρας, παρασέρνοντας τον αντίπαλο με διψήφια διαφορά εξαρχής.

Με ηγέτη τον Σβεντ και στηρίγματα τους Τίμα, Μπούκερ και Έβανς, το πάρτι άρχισε στη Μόσχα. Ο Λετονός φόργουορντ ήταν ”καυτός” και μόλις στο 5′ ο πίνακας έγραφε 19-5. Ο Ρώσος γκαρντ αλώνιζε στην ισπανική άμυνα, με τους Τζάνινγκ και Φολ να προσπαθούν στο σκοράρισμα. Έβανς και Ζάιτσεφ μπήκαν στην εξίσωση για το 39-23 στο 16′, όμως ο Βιλντόσα με 10 πόντους και οι Σενγκέλια, Τζάνινγκ μείωσαν σε 43-39 (σερί 16-4).

Η ομάδα του Περάσοβιτς επέστρεψε, όμως ο Έβανς εκτελούσε και από την περιφέρεια. Ο Αμερικανός έδωσε πολλές λύσεις σε άμυνα και επίθεση, ενώ ο Σβεντ ξεκόλλησε τη Χίμκι από το 49-48 στο 23′ στο 60-51 στο 28′, με τον Χένρι να σημειώνει το 62-55. Οι Έρικ και Σενγκέλια ”ροκάνιζαν” την απόσταση στο 67-63 στο 33′, προτού οι Σβεντ, Τίμα και Μπούκερ αναλάβουν, ξανά, δράση για το 77-69 στο 39′. Τελικά, ο Σενγκέλια με 18 πόντους και ο αθόρυβα δραστήριος Χένρι με 16 πόντους, υπέγραψαν το τελικό 79-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 43-39, 62-55, 79-76