Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ υπέκυψε στην εμφανή ανωτερότητα της Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Παρασκευής (08/02) στην Κωνσταντινούπολη, γνωρίζοντας τη 13η φετινή του ήττα σε 22 αγώνες με 85-66.

Ασφαλώς δεν ήταν αυτό το ματς στις προτεραιότητες του Παναθηναϊκού προκειμένου να προλάβει το “τρένο” των οκτώ πρώτων θέσεων, αλλά με αυτή την εικόνα που έδειξε, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν έπεισε ότι θα “φάει σίδερα” στην προσπάθειά της να καλύψει το χαμένο έδαφος.

Τουλάχιστον οι τρεις επόμενοι αγώνες, αποτελούν μια μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό που υποδέχεται στην επόμενη αγωνιστική τη Χίμκι και μετά παίζει εκτός έδρας με τις Γκραν Κανάρια και Νταρουσάφακα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός άρχισε καλά τον αγώνα στηριζόμενος στην άμυνα ζώνης του και προηγήθηκε με 8-2 και 11-5 έχοντας βάλει ήδη δύο τρίποντα στα πρώτα 2:38 του αγώνα!

Ωστόσο στην πορεία δεν σκόραρε πάλι από μακριά, και σιγά-σιγά η Φενέρμπαχτσε με την υποδειγματική της λειτουργία και στις δύο πλευρές του γηπέδου πήρε το προβάδισμα.

Με δύο τρίποντα από τον Νικολό Μέλι, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε ένα επιμέρους 12-2 για να προσπεράσει 20-15 και να κλείσει την πρώτη περίοδο με 24-18. Παρά το γεγονός ότι αυξήθηκε η πίεση των Τούρκων στην μπάλα, οι “πράσινοι” έμεναν σε επαφή με το σκορ και μείωσαν μάλιστα στον πόντο 25-24 στη β’ περίοδο.

Ο δαιμόνιος Μπόμπι Ντίξον καθοδήγησε άριστα την Φενέρμπαχτσε, έβρισκε πάσες που κυρίως ο Κάλινιτς (8π στο β’) και ο Γκούντουριτς (7π. στο β’) μετέτρεπαν σε καλάθι κι η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει. Προσπέρασε τους 10 πόντους με 1:32 για το τέλος, 39-28 με τον παναθηναϊκό την ίδια ώρα να κάνει ένα καταστροφικό τρίλεπτο.

Πάμπολλα λάθη, τα οποία έγιναν γρήγορα καλάθια για τη Φενέρ που ως… δια μαγείας πήγε στα αποδυτήρια με 19 πόντους διαφοράς, 48-29! Με 3:30 για το τέλος το σκορ ήταν 34-28. Κι όμως οι πράσινοι δέχτηκαν από τα “πουλήματα” της μπάλας 14-1 επιμέρους σκορ με αποκορύφωμα τρίποντο του Γκούντουριτς στην τελευταία επίθεση της ομάδας.

Την οποία σημειωτέον σχεδίασε ο Ομπράντοβιτς μετά από τάιμ άουτ που πήρε… ο Παναθηναϊκός στα 9 δεύτερα για το τέλος, κι ενώ η κατοχή ήταν στους γηπεδούχους…

O Σον Κιλπάτρικ

Ο Σον Κιλπάτρικ πέτυχε στην τρίτη περίοδο 10 από τους 17 πόντους του Παναθηναϊκού, κι ανέδειξε τη σαφή πρακτική της αποφυγής σωρείας μακρινών σουτ, αφού επιτέθηκε με αρκετά μεγάλη επιτυχία μέσα από τη ρακέτα, αλλά με τους περιφερειακούς του. Κυρίως τον Αμερικανός και τον Καλάθη (5π.) καθώς το μοναδικό καλάθι που “περίσσεψε” το πέτυχε ο Τόμας. Η Φενέρ έκοψε λίγο το ρυθμό όταν προηγήθηκε με 61-38 στο 26′. Κι ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε κερδίζοντας με 17-15 την Γ’ περίοδο μειώνοντας στους 17, 63-46.

Η δυναμική της Φενέρμπαχτσε και η διαφορά της με την ελληνική ομάδα, φάνηκε στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Όταν ο Ομπράντοβιτς αποφάσισε να δώσει χρόνο και ρόλο στον συνήθως 12ο το παίκτη του, Έρικ Γκριν, τον άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού, ο οποίος πέτυχε μαζεμένους εννέα πόντους στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 28 πόντους 78-50 στο πεντάλεπτο κι άρχισε να φτάνει σε δυσθεώρητα κι ασυνήθιστα για τον Παναθηναϊκό ύψη.

Ο Ομπράντοβιτς έριξε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο παρκέ τον 18άχρονο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς, διεθνή Βόσνιο με τις μικρές Εθνικές που έχει πάρει τουρκική υπηκοότητα. Κι ο οποίος σκόραρε με 2 λεπτά για το τέλος γνωρίζοντας την αποθέωση.

Η ελληνική ομάδα μείωσε τη διαφορά στο φινάλε, με το τελικό 85-66 να είναι σαφώς πιο τιμητικό από την προοπτική που διαφαινόταν για μια πολύ μεγαλύτερο σε εύρος ήττα.

Ήταν η 10η εκτός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού σε σύνολο 11 αγώνων μακριά από την έδρα του τη φετινή σεζόν στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 48-29, 63-46, 85-66.