ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε το ντέρμπι με τη Ρεάλ Μαδρίτης, με 82-78 για την 22η αγωνιστική της Euroleague, το βράδυ της Παρασκευής (08/02) στη Μέγκασπορ Αρένα.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης (82-78) για δεύτερη φορά τη φετινή αγωνιστική περίοδο, μετά από το 93-88 του πρώτου γύρου στη Μαδρίτη και έφτασε την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο βαθμολογικό πίνακα της Euroleague. Έτσι οι δύο ομάδες να έχουν το ίδιο ρεκόρ (17-5) αλλά οι Ρώσοι είναι από πάνω καθώς έχουν δύο νίκες στα δύο τους παιχνίδια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από το ξεκίνημά του, ο αγώνας, μας έδειξε ότι θα είναι θρίλερ, με πολλές εναλλαγές στο σκορ και με τις δύο ομάδες να αποδίδουν ένα χορταστικό θέαμα στις δύο πλευρές του παρκέ.

Το μεγαλύτερο προβάδισμα του παιχνιδιού το είχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα πρώτα 1:30 λεπτά, καθώς ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 7-0 σερί.

Ωστόσο, η Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε άμεσα, μειώνοντας αρχικά σε 9-7 και μένοντας κοντά στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με τη διαφορά να μην ξεπερνά τους τρεις πόντους.

Τελικά, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πέρασε μπροστά στο σκορ με 58 δευτερόλεπτα να μένουν γα τη λήξη της πρώτης περιόδου (20-17), αλλά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να κλείνει καλύτερα το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (22-20).

Η συνέχεια ήταν παρόμοια με τη Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει τη μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά, το +8 (40-32), 43 δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε ότι θέλει να γυρίσει “τούμπα” το παιχνίδι και τα κατάφερε με 2:42 για τη λήξη της τρίτης περιόδου (57-56).

Καταλυτική ήταν η εμφάνιση του Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα σημείωσε 12 πόντους και έφτασε συνολικά τους 21.

Έτσι, η “ομάδα του στρατού” μπήκε στην τέταρτη περίοδο με +3 (64-61), αλλά τίποτα δεν είχε ξεκαθαρίσει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Η ΤΣΣΚΑ πήρε μία σημαντική διαφορά της τάξεως των επτά πόντων (77-70), τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να επιστρέψει εκ νέου στη διεκδίκηση του αγώνα με ένα σερί 6-0 για να μειώσει τον πόντο (77-76).

Τελικά, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να μείνει πιο ψύχραιμη στο τέλος και να πάρει τη νίκη με 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-40, 64-61, 82-78