Ζαλγκίρις-Ρεάλ

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επανήλθε στις εντός έδρας επιτυχίες μετά τις ήττες από Παναθηναϊκό, Εφές και Ερυθρό Αστέρα, επικρατώντας 81-72 της Ρεάλ Μαδρίτης για τη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Με αυτό το αποτέλεσμα η λιθουανική ομάδα ανέβηκε στο 7-7 και η ισπανική έπεσε στο 9-5, προς τέρψιν του Ολυμπιακού, ο οποίος έχει την ευκαιρία να την προσπεράσει.

Κορυφαίοι των νικητών οι Κίναν Έβανς (20π.), Εντγκάρας Ουλανόβας (19π.), Τάιλερ Κάβανο (15π., εκ των οποίων οι 10 στην τελευταία περίοδο) και Άρνας Μπουτκεβίτσιους (10π.-7ρ.).

Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Ντζάναν Μούσα έβαλε 22 πόντους και ο Μάριο Χεζόνια άλλους 17.

Να σημειωθεί ότι η Ζαλγκίρις σούταρε 15/41 δίποντα (36,6%), αλλά 11/27 τρίποντα (40,7%), ενώ μοίρασε 6 λιγότερες ασίστ από τον αντίπαλο, ο οποίος όμως έκανε 6 περισσότερα λάθη.

Με 19/35 εκτελούσε εντός ζωγραφιστού η Ρεάλ, με μόλις 8/28 έξω από τη γραμμή των 6,75μ.

Καλή παρουσία στην επίθεση είχε η Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο κύλησε ως επί το πλείστον με εκείνη στο τιμόνι.

Η Ζαλγκίρις πέτυχε ένα επιμέρους 10-2 που της επέτρεψε να προσπεράσει προς στιγμήν, προτού οι φιλοξενούμενοι απαντήσουν με σερί 7-0 και οι γηπεδούχοι με δικό τους 7-0.

Η λιθουανική ομάδα επέστρεψε φορτσάτη για το β’ ημίχρονο, ώσπου η Ρεάλ κατέγραψε νέο σερί 7-0 και ισοφάρισε 45-45, έπειτα προηγήθηκε 50-55, αλλά βρέθηκε στο -1 όταν τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι ομάδες όδευαν χέρι-χέρι στην τέταρτη περίοδο, όπου ο Κάβανο έκανε τη διαφορά με 10 πόντους, ώσπου στο 01:46 ο Έντι Τάβαρες υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ, ο Κάβανο ευστόχησε σε 2/2 βολές και στιγμές αργότερα ο Έβανς έγραψε το 74-66.

Κατόπιν, ο Μούσα είχε την ευκαιρία να μειώσει στους 5 όταν στήθηκε στη γραμμή για τρεις βολές, αλλά ευστόχησε σε 1/3, προτού πάρει το ριμπάουντ και αστοχήσει σε λέι απ!

Αμέσως μετά ο Άρνας Μπουτκεβίτσιους πήρε ένα παλικαρίσιο ριμπάουντ και ο Εντγκάρας Ουλανόβας ευστόχησε σε 2/2 βολές, διαμορφώνοντας το 76-67 με 01:01 στο ρολόι. Τα πάντα είχαν κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-35, 56-55, 81-72