Το σερί έξι νικών του Ερυθρού Αστέρα διέκοψε η Αρμάνι Μιλάνο μετά από εννέα δικές της συνεχόμενες ήττες με 67-71 για τη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Ένα “διπλό” ανεκτίμητης αξίας πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο του Έτορε Μεσίνα μέσα στη Σερβία μετά από 9 διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα στη διοργάνωση.

Με αυτόν τον τρόπο οι Ιταλοί έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί 6 αγώνων που έτρεχαν οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς παρουσία του Μαυροβούνιου στον πάγκο τους.

Ο Μπίλι Μπάρον είχε 19 πόντους με 5 τρίποντα, όμως ο Μπράντον Ντέιβις ήταν ο MVP με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 10 κερδισμένα φάουλ! Στους 11 πόντους σταμάτησε ο Ντέβον Χολ

Ο Φιλίπ Πετρούσεφ πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ στη διοργάνωση, ο Λούκα Βιλντόσα είχε 16 πόντους και 6 ασίστ αλλά και 4 λάθη. “Αργά” μπήκε στον ρυθμό του παιχνιδιού ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 12 πόντους (1/9 τρίποντα).

Στο 7-7 πλέον οι Σέρβοι, στο 4-10 η ομάδα του Μιλάνο.

Θυμίζουμε πως ο Ερυθρός Αστέρας αντιμετωπίζει στην επόμενη αγωνιστική τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (22/12, 21:00).

Ο αγώνας:

Χωρίς ούτε ένα λάθος στο πρώτο δεκάλεπτο η Αρμάνι έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο “Αλεξάντερ Νίκολιτς Χολ” και κατάφερε να προηγήθει με +10 μετά το δέκατο λεπτό της αναμέτρησης, την ώρα που ο Βιλντόσα είχε χάσει το επιθετικό “στήριγμα” του Νέντοβιτς.

Η επιθετική πολυφωνία της ομάδας του Μεσίνα, συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο στο Βελιγράδι, διατηρώντας τη διαφορά της σε διψήφια επίπεδα. Αντίθετα, παρά το ρεκόρ καριέρας του Πετρούσεφ στη διοργάνωση ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στα αποδυτήρια με 29-43.

Στο πιο παραγωγικό δεκάλεπτο του αγώνα για τους γηπεδούχους με επιμέρους σκορ 20-14, οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να μειώσουν μετά από πολλή ώρα στους 8 (49-57).

Η αστοχία και οι λάθος επιλογές στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ήταν καταστροφική για τους Σέρβους, καθώς χρειάστηκε 4′ για να βρει σκορ (49-61, 35:50′). Η… αφύπνιση του Νέντοβιτς στην ύστατη στιγμή “σάλπισε” την αντεπίθεση των γηπεδούχων. Με ένα σερί 15-2 το σύνολο του Ιβάνοβιτς “μάζεψε” τη διαφορά στο 64-66 1:19′ για το φινάλε.

Την ίδια ώρα οι Λουβαβού-Καμπαρό και Χάινς είχαν αποβληθεί από το παιχνίδι με 5 φάουλ έκαστος.

Ο Μπάρον έδωσε “ανάσα” στους φιλοξενούμενους με ένα μεγάλο τρίποντο αλλά ο Νέντοβιτς δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και απάντησε για το 67-69.

Ο Μήτρου-Λονγκ έκανε το 2/2 από τη γραμμή των βολών, ο Νέντοβιτς “έψαξε” νέο θαύμα αλλά δεν το βρήκε και το ματς έληξε με 67-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 29-43, 49-57, 67-71.