Ο Βασίλης Τολιόπουλος έκλαιγε στο τέλος του αγώνα ΠΑΟΚΆρης στον δεύτερο προημιτελικό του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ, έχοντας βάλει την υπογραφή του του σε μια επική ανατροπή και νίκη της ομάδας του, 76-74, από το -15, με έξι επτά για το τέλος!

Ο απίθανος γκαρντ του Άρη πέτυχε 17 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης ανέτρεψε όχι το -15, αλλά την εικόνα ενός αγώνα στον οποίο ο ΠΑΟΚ έδειχνε κυρίαρχος και οι “κίτρινοι” πέρασαν στους “4” προσθέτοντας ένα ακόμα “θαύμα” σε όσα έχουν πετύχει φέτος!

Ο πολύ καλύτερος ΠΑΟΚ για 34 λεπτά, προηγήθηκε 64-49 με 6:09 για τη λήξη, αλλά στο μπάσκετ, ενίοτε υπάρχουν αυτοί οι μεγάλοι παίκτες που αλλάζουν τα πάντα. Σε μια στιγμή!

Με 7 πόντους σε 30 λεπτά, και 1/5 τρίποντα, ο clutch όπως έχει αποδείξει φέτος, Τολιόπουλος, πήρε το παιχνίδι πάνω του, έβαλε 17 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ δεν είχε απάντηση και η πρόκριση πήγε στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη!

Στον ημιτελικό του Σαββάτου δε, ο Άρης θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό που νωρίτερα νίκησε με 79-72 την ΑΕΚ.

O Τολιόπουλος τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, τους 17 στην τελευταία περίοδο, ενώ 11 πέτυχε για τους νικητές ο Ρόνι Χάρελ, 7 στο β’ μέρος που θύμισε λίγο από τον Χάρελ του τελευταίου μήνα.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Μιχαλάκ με 13 πόντους, 11 πέτυχε ο συγκινητικός Μαργαρίτης, 10 ο Τσαϊρέλης και 11 ο Μαρκίς Τάουνς.

Από την έναρξη του αγώνα φάνηκε η προσήλωση των παικτών του ΠΑΟΚ στο πλάνο, αλλά και η αποφασιστικότητά τους για ένα καλό αποτέλεσμα έπειτα από καιρό.

Άρχισαν με 7-0 σερί, ήταν προσεκτικοί στην άμυνά τους και παρά τους 5 πρώτους πόντους του Άρη, όλους από τον Τολιόπουλο, δεν αποσυντονίστηκαν.

Καλή κυκλοφορία, με υπομονή, χτύπησαν στη ρακέτα αλλά είχαν κι ισορροπία με τις προσπάθειες από την περιφέρεια, μολονότι απέφυγαν τα πολλά μακρινά σουτ.

Με 8 πόντους του Μιχαλάκ, η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους, 19-9.

Ο Άρης δεν βρήκε αντίδοτο σε αυτό το διάστημα. Δεν πανικοβλήθηκε, επέμεινε στη βασική αρχή να αρχίζουν όλα από την άμυνα, αλλά δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Βρέθηκε έτσι στο -14, 25-11 του Α’ δεκαλέπτου σε ένα πολύ ηχηρό καμπανάκι!

Όμως η σταθερότητα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε στο β’ δεκάλεπτο, η “συνταγή” άλλωστε έδειχνε επιτυχημένη κι οι παίκτες του Τακιανού την τήρησαν.

Το ακόμα καλύτερο για τον ΠΑΟΚ ήταν πώς παρά το rotation όποιος έμπαινε ακολουθούσε την πεπατημένη. Όταν δίνει το παράδειγμα, άλλωστε, ο αρχηγός Βαγγέλης Μαργαρίτης που δε λίγα λεπτά έδωσε τόσο πολλά στην ομάδα του, ποιος δεν θα ακολουθήσει;

Ο Άρης βρήκε κάποιες λύσεις επιθετικά, έστω και προσωρινά μέσω άμυνας, μείωσε από το -16 (35-19) σε 37-27 για να μην χάσει την επαφή, αλλά οι ψηλοί του δεν βοήθησαν.

Κι όχι μόνο στο σκορ, αλλά περισσότερο στο κομμάτι του ριμπάουντ (κι ας θεωρείται ομαδική δουλειά, συμπεριλαμβανομένων των “κοντών”) καθώς ο ΠΑΟΚ έκλεισε το 20άλεπτο με +10 ριμπάουντ, τα +5 επιθετικά, που ήταν τεράστια υπόθεση στην οικονομία και τον αριθμό κατοχών δύο δεκαλέπτων.

Ο Άρης βγήκε αποφασισμένος να κόψει το ρυθμό και την υπεροχή του ΠΑΟΚ, στη Γ’ περίοδο. Άρχισε με 7-0, κυρίως, όμως, άρχισε… με 4 φάουλ σε 2,5 λεπτά:

Σε δείγμα ότι είχε στόχο, ανεξαρτήτως κόστους, να μην αφήσει τον αντίπαλό του να κυκλοφορήσει καλά την μπάλα, να μην βρει τις λύσεις με τα ψηλά ποσοστά του πρώτου ημιχρόνου.

Να τον βγάλει δηλαδή από τον ρυθμό που τον έβαλε σε θέση οδηγού στο πρώτο μισό.

Πλησίασε έως τους 5 πόντους, 47-42 σε τέσσερα λεπτά αγώνα, όμως πάλι, συνέχισε να πληρώνει την αδράνειά του στο ριμπάουντ.

Ο ΠΑΟΚ ανανέωσε έξι επιθέσεις σε οκτώ λεπτά της τρίτης περιόδου και προηγήθηκε με 57-46.

Στα 30 λεπτά αγώνα, ο απολογισμός στο ριμπάουντ ήταν: ΠΑΟΚ 30-Άρης 11, ενώ η ομάδα του Τακιανού είχε 11 επιθετικά!

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +15 στο τέταρτο δεκάλεπτο, 64-49, δείχνοντας ότι ελέγχει τον προημιτελικό απόλυτα. Η παράμετρος “μεγάλα σουτ”, που σημαίνει σε τέτοιο ματς,… Τολιόπουλος έδωσε λίγο αλατοπίπερο.

Ο γκαρντ του Άρη έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα ενώ είχε 1/5 και 7 πόντους σε 35 λεπτά, κι η ομάδα του Καστρίτη μείωσε στους 7, 66-59!

Έφτασε δε στους 12 πόντους, προσωπικούς, στη Δ’ περίοδο, όταν μείωσε στο 71-67 στα 2:27 και ξαφνικά ο αγώνας έγινε ντέρμπι!

Ο Χάρελ, μείωσε στο καλάθι (71-69) στα 1:43 με καλάθι, αλλά έκανε και επιθετικό φάουλ για βολές του Γουίλιαμς (2/2 β, για το 73-69) στην προσπάθειά του.

Ο συγκλονιστικός Τολιόπουλος ξαναχτύπησε με 4ο τρίποντο στο τέλος, για το 73-72, και στην επόμενη επίθεση του ΠΑΟΚ ο Φρίντρικσον κέρδισε φάουλ, για 3 βολές. Έβαλε μια για το 74-72 στα 1:13, κι ο Μπλούμπεργκς ισοφάρισε 74-74 με 2/2 βολές στα 52”!

Το θρίλερ είχε ανάψει, αλλά ο ο Τολιόπουλος ήταν On fire για το 74-76 με drive και προβάδισμα του Άρη στα 17”.

Ο ΠΑΟΚ είχε τελευταία επίθεση, δεν βρήκε σκορ, ζήτησε φάουλ που δεν δόθηκε, κι η νίκη-πρόκριση με την επική ανατροπή του Άρη είχε ολοκληρωθεί σε ένα ακόμα μπασκετικό θαύμα που πετυχαίνουν φέτος οι κίτρινοι!

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 43-29, 57-46, 74-76