Η Μπαρτσελόνα επιβίωσε με τρίποντο του Νίκολα Μίροτιτς στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας και στην παράταση νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 99-94!

Ήταν ένα χορταστικό παιχνίδι στη Σερβία, που τα είχε όλα!

Σασπένς, ανατροπές, εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στη Χάλα Πιονίρ, θρίλερ στο φινάλε, buzzer-beater που πήγε το παιχνίδι στο επιπλέον πεντάλεπτο και σπουδαίες προσωπικές εμφανίσεις!

Ο Τόμας Σατοράνσκι είχε 19 πόντους-10 ασίστ, ο Άλεξ Αμπρίνες πέτυχε 14 πόντους και είχε καταλυτικό ρόλο στο μάζεμα της διαφοράς στο τέλος κι ο Νίκολα Μίροτιτς (12π.) πέτυχε το καλάθι της βραδιάς για το 84-84 στο τέλος της κανονικής διάρκειας, για να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Δείτε το τρίποντο του Μίροτιτς:

Από την άλλη, ο Φίλιπ Πέτρουσεβ ήταν εκπληκτικός για 30 λεπτά (24π.) αλλά δεν τον είδαμε να συνεχίζει έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Νεμάνια Νέντοβιτς συγκινητικός (24π.) αλλά η Μπαρτσελόνα είχε τις λύσεις στο τέλος.

O Tόμας Σατοράνσκι άρχισε με 4/4 τρίποντα τον αγώνα, ο Κάλινιτς πέτυχε 7 πόντους απέναντι στην πρώην ομάδα του κι η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 28-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας χάσει μόνο δύο σουτ, 6/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, ενώ είχε 1/5 βολές!

Ο Ερυθρός Αστέρας έχασε με τραυματισμό τον Λούκα Βιλντόσα, μετά από 4:30 αγώνα, όμως βρήκε στο πρόσωπο του Φίλιπ Πέτρουσεβ έναν ηγέτη.

Μαζί με τον Νέντοβιτς, οι Σέρβοι έκαναν ένα απίθανο 17-0 σερί σε 6 λεπτά, για να προσπεράσουν 36-34, από 19-34!

Ο Λαπροβίτολα με πέντε σερί πόντους στο τέλος, έβαλε στο ημίχρονο μπροστά την Μπαρτσελόνα, 43-40.

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε κυριαρχήσει, κι είχε πανικοβάλει στην καυτή ατμόσφαιρα της Χάλα Πιονίρ, την Μπαρτσελόνα. Έφτασε στο +12, 72-60 με 8 λεπτά για το τέλος, αλλά τα τρίποντα του Αμπρίνες έβαλαν πάλι τους Καταλανούς στο παιχνίδι.

Η Μπαρτσελόνα μείωσε 72-68, κι επέστρεψε ξανά από το -8 (79-71) όταν με 8-0 σερί ισοφάρισε με τον Σανλί 79-79 στα 1:11.

Ο Νέντοβιτς έκανε με 2/2 βολές το 84-81 στα 8”, η Μπαρτσελόνα είχε την τελευτεαία επίθεση, οι Σέρβοι δεν έκαναν φάουλ και ο Μίροτιτς εξαπέλυσε την τρίποντη βόμβα στη λήξη για το 84-84!

Στην παράταση οι Καταλανοί έχασαν τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 2η τεχνική ποινή, όχι όμως και την κυριαρχία τους.

Έφτασαν έτσι στη νίκη με 99-94 απέναντι σε μια φορμαρισμένη ομάδα, που επί ημερών Ιβάνοβιτς είχε επτά νίκες σε οκτώ αγώνες.

Πλέον η Μπαρτσελόνα πήγε στο 11-5 ρεκόρ νικών-ηττών, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας στο 8-8.

Πριν από τον αγώνα, τιμήθηκε από τη σερβική ομάδα ο Νίκολα Κάλινιτς που κατέγραψε δύο θητείες στον Αστέρα, με τελευταία, την περσινή (2021/22):

Δείτε και τα κόκκινα και άσπρα χαρτάκια που πέταξαν οι φίλαθλοι του Ερυθρού Αστέρα, λίγο πριν από το τζάμπολ του αγώνα:

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 40-43, 65-57, 84-84 (κ.α.) 94-99 (παρ.)