“Ερυθρόλευκο” βάφτηκε και το ντέρμπι “αιωνίων” της Ευρωλίγκας με τον Ολυμπιακό να περνά άνετα από το κατάμεστο ΟΑΚΑ με 71-95 επί του Παναθηναϊκού.

Τη 10η σερί νίκη του απέναντι στον μεγάλο αντίπαλο του, Παναθηναϊκό, σε όλες τις διοργανώσεις έφτασε ο Ολυμπιακός, πετυχαίνοντας το 71-95 στην έδρα των “πράσινων”.

Πλέον το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα βρίσκεται στο 10-6 και ισοβαθμεί με τη Ρεάλ στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, την ώρα που εκείνο του Ντέγιαν Ράντονιτς γνώρισε την 4η σερί ήττα του στη διοργάνωση και “έπεσε” στο 6-10.

Παρά την απουσία του τραυματία, Σάσα Βεζένκοφ, η επίθεση του Ολυμπιακού λειτούργησε σαν καλοκουρδισμένο ρολόι, με 28 ασίστ και τον Μουστάφα Φαλ να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στην “πράσινη” άμυνα, με 19 πόντους 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι Πειραιώτες είχαν ακόμη πέντε διψήφιους, τους Κάνααν (17π.), Παπανικολάου (13π.) τον Γουόκαπ (12π.) που έκανε πολλά περισσότερα από όσα δείχνει η στατιστική του, Μπολομπόι (11π.) και Σλούκα (11π.).

Από το “τριφύλλι” ο Ντουέιν Μπέικον σκόραρε 30 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή. Άλλους 14 είχε ο Ντέρικ Γουίλιαμς συμπληρώνοντας τη δυάδα των μοναδικών διψήφιων των γηπεδούχων.

H εξέλιξη του αγώνα:

Με τον Πίτερς στην αρχική πεντάδα εν απουσία του τραυματία, Σάσα Βεζένκοφ, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα στο πάντα ξεχωριστό ντέρμπι.

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς ξεκίνησε με τον Αρτούρας Γκουντάιτις αντί του Παπαγιάννη στο “5”, ωστόσο ο Γάλλος ψηλός του Ολυμπιακού συνέχισε να σκοράρει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια, όντας αποτελεσματικός απέναντι στην άμυνα του Παναθηναϊκού.

Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια όμως παρότι ο Μπέικον μπήκε δυνατά στο πρώτο του εντός έδρας ντέρμπι με 6 πόντους από το πρώτο δεκάλεπτο, οι “ερυθρόλευκοι” με ένα μικρό σερί 6-0 στο τελευταίο λεπτό πήραν προβάδισμα 6 πόντων (18-24) εκμεταλλευόμενοι την αμυντική ολιγωρία των “πράσινων”.  Τελικά οι δυο ομάδες βρέθηκαν στο 20-26 στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικά εύστοχος με πρωταγωνιστές τους Σλούκα και ΜακΚίσικ και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον την προβληματική εικόνα του “τριφυλλιού” σε άμυνα και επίθεση με το 12-0 από το 12′ ως το 15′ να φέρνει τους φιλοξενούμενους στο 22-41!

Ο Μπέικον έκανε ένα μικρό επιθετικό ξέσπασμα 8 προσωπικών του πόντων στο τελευταίο τρίλεπτο για το ημίχρονο, όμως δεν έβρισκε συμπαράσταση με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 36-53.

Οι 6-16 ασίστ στο ημίχρονο αποτυπώσαν την έφεση της ομάδας του Μπαρτζώκα στη δημιουργία, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό χωρίς πρωταγωνιστές, χωρίς αυτοματισμούς.

Στην επανάληψη ο Μπέικον χρεώθηκε από το 22′ με το 3ο φάουλ του, περνώντας στον πάγκο, για να πάρει τη σκυτάλη ο Γουίλιαμς χωρίς ωστόσο να είναι εξίσου αποτελεσματικός.

Και πάλι οι “ερυθρόλευκοι” χρησιμοποίησαν την υπεροχή του Φαλ στη ρακέτα και το μυαλό των Γουόκαπ-Σλούκα, για να ξεφύγουν με 42-59 στο 24′, ενώ ακολούθησαν τρια σερί τρίποντα απέναντι στους άστοχους γηπεδούχους για το 50-73 στο 30′.

Το +31 του Ολυμπιακού 8′ (50-81) πριν από το φινάλε έριξε επί της ουσίας πρόωρους τίτλους… τέλους στο ντέρμπι της Ευρωλίγκας, διευρύνοντας το σερί των Πειραιωτών σε 10-0 απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλό του.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν στάθηκε αντάξια των προσδοκιών κι ακόμα και το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε στον ανώτερο Ολυμπιακό, παρότι οι άμυνες είχαν χαλαρώσει (21-22).

Έτσι, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από το ΟΑΚΑ για τη 10η νίκη τους στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 36-53, 50-73, 71-95.