ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ντόρσεϊ

Μετά από μια σκληρή μάχη 40 λεπτών, ο Ερυθρός Αστέρας (6-8) λύγισε με 81-76 τον Ολυμπιακό (9-5) στην “Αρένα Αλεξάνταρ Νίκολιτς” του Βελιγραδίου, για τη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Είναι χαρακτηριστικό ότι σε ολόκληρο τον αγώνα η μεγαλύτερη διαφορά του Ερυθρού Αστέρα ήταν οι 8 πόντοι και του Ολυμπιακού οι 5!

Ντόρσεϊ (18π.), Βεζένκοφ (12π.) και Σλούκας (12π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Κορυφαίος για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Μίτροβιτς (12π., 8ρ.), Νταβίντοβατς (11π.), Γουόλτερς (10π.), Ιβάνοβιτς (10π.).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Euroleague, με ρεκόρ 9-5, πίσω μόνο από Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης που έχουν 11-2 και παίζουν αύριο (10/12, 22:00) μεταξύ τους στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Ο Ολυμπιακός την προσεχή “διαβολοβδομάδα” έχει δύο αγώνες στο Φάληρο, με Μπάγερν Μονάχου (15/12) και Βιλερμπάν (17/12), πριν πάει στο ΟΑΚΑ για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό (23/12) στην τελευταία αγωνιστική του Α’ γύρου της διοργάνωσης!

Ο αγώνας:

Ο Μουστάφα Φαλ βρέθηκε στη δωδεκάδα, ξεκίνησε βασικός και πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού, όμως ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 9-2, 12-5, 14-7 και 17-10, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να μειώνει 19-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Χασάν Μάρτιν πέτυχε 6 γρήγορους πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα (34-28 στο 17′) χάρη στην άμυνά τους και τον Κάλινιτς.

Ο Λαρεντζάκης μείωσε με τρίποντο σε 34-33 στο 18′ και ο Βεζένκοφ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 2/2 βολές (34-35). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-38 με ένα τρίποντο του Σλούκα και με ένα επιμέρους 2-10.

Ένα τρίποντο του Βεζένκοφ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +5 (36-41), όμως οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα, 49-48 στο 26′.

Ο Ντόρσεϊ με το τρίτο του τρίποντο έκανε το 49-51, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τα 9/15 από τα 6.75 μ.! Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δέχτηκε τεχνική ποινή και ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε 56-53 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αφού το τρίποντο του Σλούκα ήταν εκπρόθεσμο.

Ένα σερί 0-5 έδωσε ξανά τα ηνία στον Ολυμπιακό (56-58). Με το σκορ στο 64-66, Γουόλτερς και Κάλινιτς έδωσαν στους γηπεδούχους προβάδισμα τριών πόντων (69-66), όμως ο Σλούκας ισοφάρισε με νέο τρίποντο (69-69 στο 36′).

Γουόλτερς, Μίτροβιτς και Κάλινιτς έκαναν το 75-70 (1’45” πριν το τέλος) και ο Λάζιτς με τρίποντο έδωσε τη χαριστική βολή στον Ολυμπιακό στο μεγαλύτερο προβάδισμα του αγώνα (78-70)!

Ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-38, 56-53, 81-76