Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 77-69 την Παρασκευή στη Βαρκελώνη στον δεύτερο αγώνα των playoffs της EuroLeague, με την Μπαρτσελόνα η οποία ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά.

Η σειρά πλέον πάει στο ΣΕΦ για δύο αγώνες την Τρίτη (30/4) και την Πέμπτη (2/5) κι αν ο Ολυμπιακός κάνει το 2/2, κλείνει εισιτήρια για το Βερολίνο, αφού επιστρέφει από τη Βαρκελώνη με τη νίκη, 77-75 στο πρώτο παιχνίδι.

Παρά τα καλά του διαστήματα στα οποία μάζεψε εις βάρος του διαφορές, προσπέρασε κιόλας 55-54, ο Ολυμπιακός δεν είχε διάρκεια, δεν είχε συνέχεια, κι άφησε την Μπαρτσελόνα να παίξει πιο δυνατά, να κερδίσει πιο πολλές διεκδικούμενες μπάλες για να μείνει “ζωντανή”¨ αφού το 0-2, θα ήταν καταδικαστικό!

Με τον Άλεκ Πίτερς να είναι σε καλή βραδιά αυτήν τη φορά, ο Ολυμπιακός ακολούθησε την Μπαρτσελόνα στα πρώτα 6:40 για το 12-12.

Οι Καταλανοί όμως ήταν πιο αποφασιστικοί, πιο «πεινασμένοι» αφού κουβαλούσαν την ήττα του πρώτου αγώνα κι έκαναν 11-0 σερί, με τον Τζαμπάρι Πάρκερ πρωταγωνιστή και τον Βίλι Ερνανγκόμεθ να ακολουθεί.

Προηγήθηκαν 23-12 στο 8:23 και 27-14 στο δεκάλεπτο με 11 πόντους του Πάρκερ.

Ο ΜακΚίσικ ήταν ο παίκτης που έδωσε την ενέργεια στον Ολυμπιακό, ειδικά στην άμυνα, και στη β΄περίοδο, η ελληνική ομάδα έβγαλε την αντίδρασή της.

Πλησίασε στους 4, 34-30 στα 5:24 για το ημίχρονο, που τελείωσε 43-37 για την Μπαρτσελόνα, αλλά πλέον ο «λογαριασμός» ήταν «ανοιχτός».

Παρά το καλό ξεκίνημα της ομάδας του Γκριμάου στο δεύτερο ημίχρονο (48-37) η ομαδική λειτουργία του Ολυμπιακού ήραν ορθή και τη μάζεψε σύντομα τη διαφορά.

Ο Γουίλιαμς-Γκος «ζεστάθηκε» και μείωσε στον πόντο, 54-53 με δεύτερο τρίποντό του στο 26:30.

Έφτασε στους 8 πόντους, σύντομα στη Γ’ περίοδο για το πρώτο προβάδισμα, 54-55!

Ο Μιλουτίνοβ επίσης είχε περάσει στο παρκέ με αξιοσημείωτη παρουσία κι ενώ δεν είχε παίξει στο πρώτο μισό.

Η Μπαρτσελόνα πήρε ξανά “κεφάλι” με 60-57 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το κακό ήταν πώς με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Γουίλιαμς Γκος έφτασε στα 4 φάουλ, όσα είχε κι ο Κάνααν, κι εν τη απουσία του πιο ζεστού παίκτη του Ολυμπιακού, η Μπαρτσελόνα  προηγήθηκε με 71-63.

Ο πιο αποτελεσματικός παίκτης των Καταλανών στη βραδιά, Τζαμπάρι Πάρκερ, έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους, 74-64, με δεύτερο τρίποντο σε αυτό το διάστημα.

Οι πέντε σερί πόντοι του Άλεκ Πίτερς αναπτέρωσαν έστω κι ελάχιστα τις πιθανότητες του Ολυμπιακού, όμως δεν υπήρχε συνέχεια.

Το τελικό 77-69 έγραψε το 1-1 στη σειρά, η οποία όμως πάει στο Φάληρο τώρα για δύο σερί αγώνες με τον Ολυμπιακό να ‘χει πάρει το πλεονέκτημα έδρας από το πρώτο παιχνίδι!

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69