ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ mateco πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη φετινή Basket League, την πρώτη εντός έδρας και την πρώτη έπειτα από εννιά σερί ήττες από το Περιστέρι bwin σε όλες τις διοργανώσεις, κόντρα στο πολύ χαμηλό ποσοστό του στα τρίποντα αφού τελείωσε το ματς με 2/26.

Όπως αναφέρει ο ΕΣΑΚΕ:

Τα δύο εύστοχα σουτ και το 7,69% με το οποίο εκτέλεσαν οι παίκτες του Δικεφάλου είναι, με διαφορά, οι χαμηλότερες επιδόσεις των πρώτων αγωνιστικών της φετινής Basket League. Από τέσσερα τρίποντα είχαν χθες το Περιστέρι bwin στο ίδιο παιχνίδι και στην πρεμιέρα η Καρδίτσα Ιαπωνική στην Πάτρα. Όσο για το ποσοστό; Καμία άλλη ομάδα δεν έπεσε χαμηλότερα από το 18,18%, αυτό που είχε δηλαδή χθες ο αντίπαλος του (4/22).

Η τελευταία φορά που ο ΠΑΟΚ mateco εκτέλεσε με ποσοστό μικρότερο του 10% σε ματς Πρωταθλήματος, ήταν για την περίοδο 2017-18 όταν είχε ποσοστό 9,52% στο εντός έδρας παιχνίδι με τα Τρίκαλα BC, «γράφοντας» 2/21. Ήταν και η τελευταία φορά που νίκησε χωρίς να ξεπεράσει τα δύο εύστοχα τρίποντα, κάτι που έγινε και χθες.

Ο Δικέφαλος μέτρησε λοιπόν χθες μόλις δύο εύστοχα σουτ από την περίμετρο. Η τελευταία φορά που έγινε αυτό, ήταν στο εκτός έδρας ματς με την ΑΕΚ Betsson στη σεζόν 2020-21 όταν είχε 2/13. Την ίδια επίδοση εύστοχων τριπόντων είχε και στον 2ο προημιτελικό των πλέι οφ του 2019 όταν ηττήθηκε από τον Προμηθέα με 68-76 έχοντας 2/20 τρίποντα.

Αν γυρίσουμε λίγο πιο πίσω, στην περίοδο 2016-17, θα βρούμε και μία νίκη του ΠΑΟΚ mateco με μηδενική επίδοση εύστοχων τριπόντων και μάλιστα σε ντέρμπι με τον Άρη Midea. Τότε είχε νικήσει τον «αιώνιο» αντίπαλο του στο PAOK Sports Arena με 62-58 έχοντας 0/20 τρίποντα!

Μετά το 2000 ο ΠΑΟΚ mateco νίκησε ακόμη, με δύο ή λιγότερα εύστοχα τρίποντα,  εντός την ΑΕ Λάρισας για την περίοδο 2008-09 (2/12 και 65-57), την Ολυμπιάδα στην Πάτρα για την περίοδο 2006-07 (2/10 και 63-68), την ΑΕΚ Betsson εκτός έδρας για την περίοδο 2002-03 (2/15 και 65-66) και τη Νήαρ Ηστ εκτός έδρας για την περίοδο 2000-01 (1/9 και 81-88).

Σε ένα παιχνίδι με 50 φάουλ και συνολικά 58 εκτελεσμένες βολές, ο ΠΑΟΚ mateco σημείωσε 25 πόντους από τη γραμμή του φάουλ. Είναι η μεγαλύτερη επίδοση ως τώρα στη σεζόν αφού η προηγούμενη ήταν εκείνη των 24 που είχε μία εβδομάδα νωρίτερα στο Μαρούσι.