Ελλάδα-Κροατία

Η Εθνική Νέων Γυναικών ηττήθηκε 81-77 από την αντίστοιχη της Κροατίας και κατέλαβε τη 10η θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β’ Κατηγορίας).

Η Ελένη Μποσγανά ηγήθηκε της ελληνικής παραγωγικότητας με 29 πόντους (συν 6 ριμπάουντ-4 κλεψίματα), η Δανάη Παπαδοπούλου ακολούθησε με 16π., ενώ σπουδαία παρουσία είχε η Γεωργία Γρηγοροπούλου με 13π., 18 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 12 επιθετικά, 6 ασίστ και 4 μπλοκ.

Από την άλλη μεριά, η 9η της διοργάνωσης είχε σε καλή μέρα τις Έλενα Πέριτσιτς (17π.-7ρ.), Νίκα Ρόντεκ (14π.-6ρ.-5ασ.), Χάνα Μιουλ (14π.-5ασ.), Καταρίνα Σέκουλιτς (12π.), Μόνικα Κρνατς (11π) και Βίβιεν Νέγιασμιτς (9π.-8ρ.).

Η ελληνική ομάδα είχε 49% στο δίποντο, 26% στο τρίποντο και 12/19 βολές, ενώ η κροατική 46% στο δίποντο 48% στο τρίποντο (12/25 προσπάθειες) και 21/29 βολές.

Η Εθνική πήρε τη “μάχη” των ριμπάουντ (43-35), έκανε 4 λιγότερα λάθη (12-16), κατέγραψε 2 περισσότερα κλεψίματα (9-7), κυριάρχησε στα μπλοκ (6-1), στις ασίστ υπήρξε ισορροπία (17-17), όμως, πληγώθηκε από την ισχυρή περιφέρεια των αντιπάλων.

Με τέσσερις πόντους της Γρηγοροπούλου άρχισε το παιχνίδι. Η Εθνική προηγήθηκε 4-0 και 6-2, προτού η Κροατία πάρει το προβάδισμα για πρώτη φορά 6-7. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι ως το τέλος του δεκαλέπτου (21-21).

Στη δεύτερη περίοδο ο αντίπαλος έφτασε ως το +4, ενώ η Ελλάδα μέχρι το +5, δείγμα της ισορροπίας που εξακολουθούσε να υπάρχει.

Οι 85 πόντοι του α’ ημιχρόνου ήταν αρκετοί για αγώνα επιπέδου Νέων Γυναικών, γεγονός που σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στην έλλειψη κινήτρου, δηλαδή την άνοδο στην α’ κατηγορία.

Η Κροατία προηγήθηκε με +4 στην τρίτη περίοδο, η οποία παρεμπιπτόντως επεφύλασσε χαμηλότερο σκορ από τις προηγούμενες δύο (και έληξε 60-62).

Πόντο-πόντο κυλούσε και το τελευταίο δεκάλεπτο, ώσπου η Μποσγανά χάρισε το προβάδισμα στη “γαλανόλευκη”, έπειτα από αρκετή ώρα (72-71 με τρίποντο στα 03:11).

Τελικά, η Κροατία αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία, πήρε σκορ από τις Σέκουλιτς και Μιουλ, με συνέπεια να φτάσει στο υπέρ της θετικό αποτέλεσμα.

Ειδικότερα, η Γρηγοροπούλου είχε 0/2 βολές στα 38” με το σκορ στο 77-80, αμέσως μετά έχασε την μπάλα, ακολούθησε κλέψιμο της Μποσγανά και τρίποντο της ίδιας στα 11”, αλλά η προσπάθεια ήταν άστοχη.

Έπειτα, η Πέριτσιτς αστόχησε στην πρώτη βολή, όμως, έβαλε τη δεύτερη, έγραψε το 77-81 και όλα τελείωσαν.

Διαιτητές: Ρόξο Περντιγκάο (Πορτογαλία), Ποβορόζνιουκ (Ουκρανία), Σαλαμπερίντζε (Γεωργία)

Δεκάλεπτα: 21-21, 44-41, 60-62, 77-81