Την 8η θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παίδων στα Σκόπια, κατέλαβε η Εθνική μας ομάδα αφού ηττήθηκε το μεσημέρι της Κυριακής από τη Σερβία με 60-71, στον τελευταίο της αγώνα στη διοργάνωση.

Ένα κακό διάστημα στη β’ περίοδο και κυρίως το μεγαλύτερο μισό του β’ μέρους, η Ελλάδα δεν είχε ρυθμό και λύσεις, κι οι Σέρβοι έβρισκαν σκορ χτίζοντας διαφορές.

Έμεινε 6,5 λεπτά χωρίς πόντο στη β’ περίοδο κι έτσι έχασε το προβάδισμα που είχε από την αρχή, αφού οι Σέρβοι προηγήθηκαν 28-21 με 11-0, από το 17-21 που έχαναν.

Από την τρίτη περίοδο κράτησαν σταθερό προβάδισμα, φτάνοντας και σε διψήφιες διαφορές, όπως το 56-46 στο 31:41 και 62-51 στο πεντάλεπτο για το φινάλε.

Η Εθνική μας προσπάθησε, αλλά δεν μείωσε περισσότερο τελείωσε με 3/22 τρίποντα, με τη Σερβία να παίρνει τη ρεβάνς για την ήττα της στον αγώνα της πρεμιέρας με 55-75 και την 7η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 32-31, 44-50, 60-71

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Αλεξάκης 24 (1), Καραθανάσης 3, Παπασταύρου 8 (1), Σερμπέζης 2, Στέβοβιτς 2, Καζαμίας 6 (1), Μακαρατζής 4, Μουτάφης, Ντάψης 5, Πουρλίδας, Σκληρός, Λέφας 6.

Το χρυσό μετάλλιο διεκδικούν Ιταλία-Ισπανία στις 22:00, με την Ιταλία να επιστρέφει σε τελικό Παίδων από το 1991, όταν είχε νικήσει την Ελλάδα!

Στον ημιτελικό χθες, νίκησε με 77-63 τη Γαλλία.

Η Ισπανία που νίκησε στον ημιτελικό τους Λιθουανούς (80-63), έχει πέντε χρυσά μετάλλια σε επίπεδο Παίδων και μετράει συμμετοχή σε 12 τελικούς!

Στον μικρό τελικό παίζουν Γαλλία-Λιθουανία (19:30).

Την 5η θέση και το τελευταίο “εισιτήριο” για το Παγκόσμιο Κύπελλο U17 που θα γίνει το 2024 στην Τουρκία πήρε η Γερμανία που νίκησε τη Σλοβενία με 65-52.