Τουρκ Τέλεκομ-Ουλμ

Παρά το γεγονός ότι για 35 λεπτά βρισκόταν πίσω στο σκορ, η Τουρκ Τέλεκομ επικράτησε 86-76 της Ουλμ και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του EuroCup.

Η πρωτοπόρος του τουρκικού πρωταθλήματος κυνηγούσε ακόμα κι από το -14, όμως, με επιμέρους 36-19 στην τέταρτη περίοδο, έφτασε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Ο Τζέριαν Γκραντ (20π.-7ασ.), ο Ταϊρίκ Τζόουνς (20π.-6ρ.), ο Αξέλ Μπουτέιγ (18π.-6ρ.), ο Νέιτ Σέστινα (12π.-8ρ.) και ο Τόνι Τέιλορ (12π.), ήταν οι κορυφαίοι της Τουρκ Τέλεκομ, η οποία έχει 16/17 νίκες ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Η τελευταία εντός έδρας ήττα της καταγράφηκε στις 7 Δεκεμβρίου 2022 (από την Γκραν Κανάρια με 88-81).

Στον αντίποδα, οι Γιάγκο Ματέους ντος Σάντος (21π.-5ασ.), Μπρούνο Καμπόκλο (20π.-10ρ.) και Χουάν Νούνιεθ (16π.), προσπάθησαν για την αξιόμαχη Ουλμ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 1-12, ενώ το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 04:49 της α’ περιόδου.

Η διαφορά έφτασε δύο φορές μέχρι το +14 και έπρεπε να πλησιάσει το τέλος του α’ ημιχρόνου για να πλησιάσει σε απόσταση βολής η Τουρκ Τέλεκομ.

Η Ουλμ, πάντως, άντεξε στην πίεση και επανέφερε ουκ ολίγες φορές την απόσταση σε διψήφια επίπεδα, ώσπου οι γηπεδούχοι ξέσπασαν.

Με το σκορ στο 55-63 και 07:20 στο ρολόι, η τουρκική ομάδα δεν είχε πλέον πολλά περιθώρια. Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στις επόμενες επιθέσεις (μέχρι τότε ο Ματέους είχε 6/7 τρίποντα!) και τα δεδομένα άλλαξαν. Το σερί έγραψε 12-0.

Η πρωτοπόρος του τουρκικού πρωταθλήματος δεν άφησε το γκάζι, το επιμέρους έγινε 20-4 και μέχρι το τέλος δεν αισθάνθηκε το παραμικρό άγχος, από τη στιγμή που αποδείχθηκε εύστοχη στις βολές.

Η Τουρκ Τέλεκομ είχε μόλις 6/20 τρίποντα, 47,7% στα δίποντα και 26/32 βολές (ο Γκραντ μέτρησε 12/14).

Η Ουλμ ήταν άκρως οικονομική στα δίποντα (63,2% με 12/19), είχε 35,5% στα τρίποντα και μόλις 19/29 βολές.

Οι γηπεδούχοι υπερίσχυσαν σε ριμπάουντ (37-32), ασίστ (18-12), κλεψίματα (7-4) και έκαναν 7 λιγότερα λάθη (8-15).

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 34-37, 50-57, 86-76