Άρης-Λιετκαμπέλις

Έπειτα από τέσσερις σερί ήττες, ο Άρης επικράτησε 69-60 της Λιετκαμπέλις στο “Nick Galis Hall” και ανέβηκε στο 4-7 του Group B του EuroCup, χωρίς ωστόσο να καλύψει στις λεπτομέρειες το -10 του πρώτου αγώνα.

Τρίτη διαδοχική ήττα για τη λιθουανική ομάδα, η οποία κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια, αλλά δεν απέφυγε το 4-7, αφού στο τελευταίο 1,5 λεπτό έβαλε μόλις έναν πόντο.

Ο Δημήτρης Κατσίβελης έμεινε την τελευταία στιγμή εκτός αποστολής λόγω προβλήματος στους κοιλιακούς-προσαγωγούς, επομένως ο νεοφερμένος Τζόναθαν Σταρκς μπήκε στη 12άδα, ωστόσο δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόνι Χάρελ με 18 πόντους (πήρε και 4 ριμπάουντ), ακολούθησε ο Βασίλης Τολιόπουλος με 16π., ο Ρομπέρτο Γκάλινατ είχε 13π. και ο Σίλβιο ντε Σόουζα μέτρησε 8π.-8ρ.

Όπως και στον πρώτο αγώνα στη Λιθουανία, ο Ντεϊβίντας Σιρβίντις έκανε την περισσότερη ζημιά (16π.-6ρ.), ενώ ο Μαρτίνας Βάρνας κατέγραψε 12π.-5ρ., ο Νίκολα Πόποβιτς 10π.-5ρ. και ο Γκεντιμίνας Όρελικ (9π.-4ασ.).

Ο Άρης είχε πάνω από 50% στο δίποντο (53,6%) και 9/10 βολές (6/7 ο Τολιόπουλος), ενώ αντίθετα κατέγραψε μόλις 28,6% στο τρίποντο με 10/35 προσπάθειες.

Πήρε 8 λιγότερα ριμπάουντ (31-39), αλλά τα 12 παραπάνω λάθη της Λιετκαμπέλις (11-23) βοήθησαν την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στην επίτευξη της νίκης.

Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν μόλις 4 κλεψίματα έναντι 10 του Άρη και δεν διακρίθηκαν από τη γραμμή των βολών (10/16), με αποτέλεσμα να πάει στράφι η μεγαλύτερη σταθερότητα σε δίποντο (40,6%) – τρίποντο (42,1%).

Ο Μπλούμπεργκς έβαλε τους πρώτους πέντε πόντους του Άρη, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με οκτώ εναλλαγές στο προβάδισμα, νευρικότητα και χαμηλό σκορ.

Με 3/4 τρίποντα, ο Γκάλινατ έφτασε τους 9 πόντους σε 13′, τη στιγμή που η Λιετκαμπέλις σπαταλούσε 3,5 λεπτά για να σημειώσει το πρώτο της καλάθι στη δεύτερη περίοδο.

Ο Τολιόπουλος έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στην ομάδα του με τρίποντο (30-20) απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε βάλει μόλις 4 πόντους σε σχεδόν 8′.

Το επιμέρους 17-8 της δεύτερης περιόδου παρέπεμπε σε αγώνα… εφήβων, όμως, η ουσία ήταν ότι ο Άρης πήγε με +11 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Αντίθετη ήταν η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι “κίτρινοι” έβαλαν μόλις ένα καλάθι σε σχεδόν 5 λεπτά και η Λιετκαμπέλις μείωσε στο -3 (37-34).

Ο Χάρελ ξεκόλλησε τον Άρη και έγινε διψήφιος και εν συνεχεία ο Ντε Σόουζα έδωσε… βενζίνη στην ομάδα του, η οποία μπήκε από το +3 στην τελευταία περίοδο.

Το καλό νέο για τους “κίτρινους” ήταν ότι ο Σιρβίντις (πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων) φορτώθηκε με 4 φάουλ πριν από το 6′ του τετάρτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να αποσυρθεί προσωρινά.

Το κακό ήταν ότι λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Γκάλινατ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και έφτασε τα 4, προτού ο Μπίρτσεβιτς βάλει σε θέση οδηγού μετά από αρκετή ώρα την ομάδα του με τρίποντο (53-54).

Ο Τολιόπουλος είχε 1/6 τρίποντα, αλλά τότε ευστόχησε για το 56-54, ο Βάρνας απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 56-57 και ο Γκάλινατ έγραψε το 58-57 με 2/2 βολές.

Ψύχραιμος αποδείχθηκε στις βολές ο Τολιόπουλος, ευστοχώντας σε τέσσερις συνεχόμενες για το 64-59 με κάτι περισσότερο από 1′ στο ρολόι.

Τίποτα δεν κατάφερε η Λιετκαμπέλις στο φτωχό διάστημα που απέμενε, επομένως ο Άρης έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-24, 47-44, 69-60