H αήττητη και πρωτοπόρος του 2ου ομίλου, Ντιζόν, λύγισε στο “Δ. Τόφαλος” τον Προμηθέα Πάτρας με 71-68 στην παράταση, στο πλαίσιο της 5ης και προτελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Χωρίς τους δύο καλύτερους παίκτες της, Άντονι Κάουαν (πρόβλημα στον αγκώνα) και Χάντερ Χέιλ, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου θα παλέψει στην τελευταία αγωνιστική για το πλεονέκτημα έδρας στα Play-In.

Για να γίνει αυτό, θα πρέπει οι Πατρινοί (2-3) να νικήσουν την ουραγό Οπάβα (0-5) και η Ντιζόν (5-0) να νικήσει στην έδρα της Ρίτας Βίλνιους (3-2).

Θυμίζουμε ότι, η πρώτη του ομίλου, Ντιζόν, εξασφάλισε την απευθείας πρόκριση στη φάση των “16”, ενώ η 2η και η 3η ομάδα κάθε ομίλου θα διεκδικήσουν σε Play-In την πρόκριση στο Top-16.

Ο Προμηθέας τελείωσε τον αγώνα με 12/24 βολές, 6/21 τρίποντα και 22 λάθη για 17 ασίστ…

Ο Χάιμε Ετσενίκε πέτυχε τους 14 από τους 16 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Λίνος Χρυσικόπουλος πρόσθεσε 10 πόντους.

Ο Τιμ Φρέιζιερ έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Προμηθέα, έχοντας 8 πόντους, 7 λάθη και 4 ασίστ.

Οι Γάλλοι του Νέναντ Μάρκοβιτς τελείωσαν από σήμερα την υπόθεση-πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του θεσμού έχοντας κορυφαίους τους Αχμάντ Κέιβερ (18π.) και Ντέιβιντ Χόλστον (14π.).

Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, ο Προμηθέας προηγήθηκε με το… φτωχό 13-11.

Η Ντιζόν πήρε το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού οι Πατρινοί τα περίμεναν όλα από τον Ετσενίκε (14π.) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 29-33.

Ο Προμηθέας είχε 0/8 τρίποντα και 9 λάθη για 7 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο!

Το πρώτο τρίποντο των Πατρινών το πέτυχε ο Ρέινολντς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ ο Φρέιζιερ με καλάθι και φάουλ έδωσε το προβάδισμα (35-33) στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Στη συνέχεια του τρίτου δεκαλέπτου το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Το κακό για τον Προμηθέα ήταν ότι ο Ετσενίκε φορτώθηκε με 4ο φάουλ, 2:40 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 48-48.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο (60-60 στο 39′).

Ο Λάζιτς πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο στα 56” (60-63), o Ρέινολντς απάντησε με τρίποντο στο τέλος της επίθεσης στα 33” (63-63), ο Χρόβατ αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο στα 13”, ο Στέφενς είχε 0/2 βολές στα 5” και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, αφού η Ντιζόν δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το “θρίλερ” συνεχίστηκε, και το σκορ ήταν 66-67 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό.

Ο Κέιβερ έβαλε ένα σημαντικό καλάθι στα 33” (66-69), ο Φρέιζιερ είχε 2/2 βολές στα 22” (68-69), ο Κέιβερ πέτυχε και αυτός 2/2 βολές (68-71) στα 20”, ο Ρέινολντς αστόχησε σε τρίποντο και η Ντιζόν έφυγε με το “διπλό” από την Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 29-33, 48-48, 63-63 (κ.α.), 68-71.