Ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα σπουδαίο “διπλό” στην Τουρκία, αφού επικράτησε 85-69 της Καϊσερί, στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του EuroCup Γυναικών.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα ήταν εξαιρετική μετά το πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε δίκαια στη νίκη.

Κορυφαίες για τον Ολυμπιακό ήταν οι Αγγελική Νικολοπούλου (20π., 9ασ., 5ρ.), Ελεάννα Χριστινάκη (18π.), Μπρουκ Γουίλιαμς (16π., 9ρ., 7ασ., 3κλεψ.) και Κριστίν Βίτολα (16π., 8ρ., 4ασ.).

Η τουρκική ομάδα ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και μετά το 5’ άρχισε να χτίζει διαφορά κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 24-15.

Η αντίδραση για τον Ολυμπιακό ήρθε στη συνέχεια, καθώς βελτίωσε την άμυνά του, ενώ βρήκε λύσεις και από τη γραμμή του τριπόντου κάτι το οποίο του έδωσε την ευκαιρία να προηγηθεί (33-32, 18′) με καλάθι της Βίτολα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, πήρε για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλο του.

Είχε πλουραλισμό στην επίθεση, πήρε βοήθειες από πολλές παίκτριες φτάνοντας στην πολύτιμη νίκη με 85-69.

Θυμίζουμε ότι, η Α’ φάση έχει 12 ομίλους των τεσσάρων ομάδων και προκρίνονται στην επόμενη φάση οι δύο πρώτες και οι οκτώ καλύτερες τρίτες. Από τη Β’ φάση αρχίζουν διπλοί νοκ άουτ αγώνες.

Διαιτητές: Βέλικοφ (Βουλγαρία), Μπιέντιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Μουμίνι (Κόσοβο)

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 37-35, 49-60, 69-85.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Κολλάτου 3(1), Νικολοπούλου 20(4), Σπυριδοπούλου 3(1), Βίτολα 16, Γουίλιαμς 16(1), Χριστινάκη 18, Δίελα, Κάντζι, Μόρισον 9, Σύρρα.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα με ένα κλικ:

Η photo gallery του αγώνα:

Δείτε εδώ ολόκληρο τον αγώνα Καϊσερί-Ολυμπιακός:

Στις 21:00 παίζουν Φλαμ Καρόλο-Ελευθερία Μοσχάτου και μπορείτε να δείτε τον αγώνα, εδώ: