Παναθηναϊκός-Μπεσίκτας

Την πρώτη του ήττα στο EuroCup Γυναικών υπέστη ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε 71-62 από την Μπεσίκτας στο “Α. Τρίτσης” του Χολαργού.

Στο παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του Group E, η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο, απέναντι σε έναν αντίπαλο που χρησιμοποίησε μόλις 8 αθλήτριες.

Η Ντάνα Έβανς έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά με 30 πόντους (5/9 τρίποντα, 9/9 βολές) και 4 ασίστ, η Γιοβάνα Νόγκιτς 14π., η Γιουέρου Λι 11π.-6ρ., η Ελίφ Μπαϊράμ 8π.-8ρ., η Τιγιάνα Κριβάτσεβιτς 8π.-7ρ. και η Μιχαέλα Λάζιτς 4ασ.

Στον αντίποδα, η Τζάζμιν Τζόουνς κατέγραψε 22 πόντους με 10/10 βολές, 4 ασίστ και πήρε τα 14 από τα 34 “πράσινα” ριμπάουντ.

Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου προσέθεσε 13π., αλλά με 1/6 τρίποντα, ενώ η Αντριάνα Τσβίτκοβιτς είχε 9π.-5ρ.

Ο Παναθηναϊκός είχε πάνω από 50% στο δίποντο και 14/15 βολές (εκτέλεσαν μόνο οι Τζόουνς και Σταμολάμπρου), αλλά μόλις 4/25 τρίποντα.

Η Μπεσίκτας, αντίθετα, κατέγραψε 37% στο δίποντο, ωστόσο μέτρησε 7/24 τρίποντα και 16/18 βολές.

Τα ριμπάουντ ήταν 34-49 (τα επιθετικά 2-14), οι ασίστ 11-14, τα κλεψίματα 3-3 και τα λάθη 5-7.

Αμφότερες οι ομάδες βρίσκονται στο 2-1 του ομίλου και συγκατοικούν με τη Μέχελεν.

Με 5-0 άρχισε ο Παναθηναϊκός, ενώ η Μπεσίκτας έκανε 2,5 λεπτά για να σκοράρει. Χάρη σε “πράσινο” 7-0, η διαφορά έγινε προς στιγμήν διψήφια (14-4). Στα τελευταία 3,5 λεπτά, πάντως, η τουρκική ομάδα μείωσε πολύ και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο στο -2.

Η πρώτη ισοφάριση (20-20) ήρθε λίγο μετά το 7′ και λίγο αργότερα καταγράφηκε το highlight του αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή, δηλαδή μία εντυπωσιακή τάπα της Σωτηρίου στη Λάζιτς.

Η Μπεσίκτας έγινε πιο ανταγωνιστική και χάρη σε δύο διαδοχικά τρίποντα της Έβανς, πέρασε σε θέση οδηγού (30-31 και 32-34).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 10 περισσότερους πόντους από το πρώτο, με τις φιλοξενούμενες να κλείνουν ιδανικά το ημίχρονο απόρροια ενός ακόμη καλαθιού της Έβανς στην τελευταία τους επίθεση.

To β’ μέρος δεν άρχισε καθόλου καλά για το “τριφύλλι”, αφού η Μπεσίκτας μπήκε με αξιώσεις στη ρακέτα, συνδέθηκε με το καλάθι και έφτασε μέχρι το +14, προτού καν συμπληρωθούν 4′.

Πολλά ήταν τα παράπονα των “πρασίνων” (σε έναν βαθμό δικαιολογημένα) από τη διαιτησία, παράλληλα όμως χανόταν πανηγυρικά η “μάχη” για τα ριμπάουντ.

Σε αυτό το σημείο αξίζει να τονιστεί η παρουσία αρκετών και ένθερμων οπαδών του “τριφυλλιού”, οι οποίοι στήριξαν ιδιαίτερα την αγαπημένη τους ομάδα.

Έπειτα ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 9π. και είχε δύο ευκαιρίες για να πλησιάσει περισσότερο, αντ’ αυτού όμως, η Έβανς ήταν αυτή που έβαλε τρίποντο για το 41-53 και λίγο αργότερα για το 44-56.

Με μόλις 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, 1-11 επιθετικά ριμπάουντ και 23-38 στο σύνολο μέχρι εκείνη τη στιγμή, οι “πράσινες” ήταν πια αουτσάιντερ.

Το 47-61 και το 49-63 προανήγγειλαν ήττα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος όμως βελτιώθηκε αμυντικά, έβγαλε αντίδραση και μείωσε στους 4π. με 1:18 στο ρολόι.

Στα 3,3” πριν από το τέλος της επίθεσης της Μπεσίκτας (και 57” για τη λήξη), η Κριβάτσεβιτς έγραψε το 59-65 με 2/2 βολές. Αυτό ήταν το πλέον κομβικό σημείο, διότι αν εξέπνεε ο χρόνος, τα πάντα θα μπορούσαν να συμβούν.

Αμέσως μετά η Θεοδωρομανωλάκη έχασε τρίποντο και όλα τελείωσαν. Ο Παναθηναϊκός άργησε να πατήσει το γκάζι και ηττήθηκε δίκαια. Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, επομένως οι δύο εκτός έδρας νίκες με Μέχελεν και Σλάβια Μπίστριτσα ενδέχεται να αποδειχθούν “χρυσές”.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-38, 44-56, 62-71