Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας τη σλοβακική Ρουζόμπεροκ με 59-46, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EuroCup Γυναικών.

Με αυτό το “διπλό”, οι “ερυθρόλευκες” ανέβηκαν στο 2-1, ενώ η Ρουζόμπεροκ παραμένει χωρίς νίκη (0-3).

Με… όπλο την άμυνά του και το καλό τελευταίο δεκάλεπτο (10-19), η ομάδα του Θάνου Νίκλα έφτασε στη νίκη παρά την αστοχία της (19/45 δίποντα, 2/14 τρίποντα).

Κριστίν Βίτολα (16π., 14ρ., 3κλεψ., 3κοψ.), Μπρουκ Γουίλιαμς (16π.) και Ελεάννα Χριστινάκη (14π.) οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη.

Το κακό ήταν ότι τραυματίστηκε και αποχώρησε η Μπρουκ Γουίλιαμς, η οποία γύρισε το πόδι της, 6 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα…

Στην 4η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Καϊσερί (1/11, 18:30).

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τον Ολυμπιακό στο δεύτερο δεκάλεπτο να βρίσκει λύσεις και να ξεφεύγει με 25-18 (16’) με τις Χριστινάκη και Γουίλιαμς να συνεισφέρουν σημαντικά στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκες” ήταν καλύτερες, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα χωρίς να αφήσουν τη Ρουζόμπεροκ να τις απειλήσει.

Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τον Ολυμπιακό που ξέφυγε με 51-40 (35′) και τη Βίτολα να δίνει πολλές βοήθειες.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό (59-46), που έφτασε στις δύο νίκες στον όμιλό του.

Διαιτητές: Μεσάρος (Ουγγαρία), Κούτσιρεκ (Τσεχία), Κομ ΕνΤζίλο (Καμερούν)

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 27-28, 36-40, 46-59.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Χριστινάκη 14, Κάντζι 2, Καρλάφτη 4, Κολλατου 2, Βίτολα 16, Δίελα, Μόρισον 2, Σπυριδοπούλου 3, Σύρρα, Γουίλιαμς 16(2).

Τα στατιστικά του αγώνα με ένα κλικ:

Θυμίζουμε ότι, στην Α’ φάση του EuroCup Γυναικών, υπάρχουν 12 όμιλοι των τεσσάρων ομάδων. Προκρίνονται στην επόμενη φάση, οι δύο πρώτοι και οι τρεις καλύτεροι όγδοοι. Δεν υπολογίζονται για το ranking της επόμενης φάσης (32) οι αγώνες με τις ομάδες που θα τερματίσουν τελευταίες σε κάθε όμιλο.

Η βαθμολογία στον όμιλο του Ολυμπιακού

1. Ρίγα 3-0 6
  2. Ολυμπιακός 2-1 5
  3. Καϊσερί 1-2 4
  4. Ρουζόμπεροκ 0-3 3

H photo gallery του αγώνα, με ένα κλικ:

Δείτε το βίντεο με ολόκληρο τον αγώνα Ρουζόμπεροκ-Ολυμπιακός από το κανάλι της FIBA στο youtube:

EuroCup Γυναικών: Το πανόραμα στον όμιλο του Ολυμπιακού

EuroCup Γυναικών: Πρώτη ήττα για Παναθηναϊκό, 71-62 από την Μπεσίκτας (gallery)

EuroCup Γυναικών: Το πανόραμα στον όμιλο του Παναθηναϊκού

EuroCup Γυναικών: Το πανόραμα στον όμιλο της Ελευθερίας Μοσχάτου