Παναθηναϊκός-Μέχελεν

Παρά το γεγονός ότι είχε το προβάδισμα καθ’ όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 84-80 από τη Μέχελεν στο “Α. Τρίτσης” του Χολαργού.

Κάθριν Ρις (21π.-11ρ.), Ρέι Μπάρελ (20π.), Χέλεϊν Ναουβέλαρς (15π.), Ελίνα Ααρνισάλο (10π.-9ασ.) και Λάουρε Ρέσιμοντ (10π.), ήταν οι κορυφαίες της βελγικής ομάδας.

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου (18π.), Τζάζμιν Τζόουνς (17π.-6ρ.-5ασ.-3κλ.), Κόρτνεϊ Ρέιντζ (15π.-6ρ.) και Αντριάνα Τσβίτκοβιτς (10π.), πάλεψαν για το “τριφύλλι”, το οποίο το Σάββατο (4/11, 14:30) υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο “Π. Γιαννακόπουλος“.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 2-2 (άρχισε με δύο εκτός έδρας νίκες, έπειτα όμως γνώρισε δύο ήττες στον Χολαργό), ενώ η Μέχελεν ανέβηκε στο 3-1.

Την επόμενη (5η) αγωνιστική, αν το “τριφύλλι” επικρατήσει εντός έδρας της αδύναμης Σλάβια Μπίστριτσα, θα πιάσει μία εκ των Μέχελεν ή Μπεσίκτας στο 3-2, ενώ υπενθυμίζεται ότι θα κλείσει στην Τουρκία τις υποχρεώσεις του για το Group E του EuroCup Γυναικών.

Η επιτομή του επιθετικού μπάσκετ παίχτηκε από τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο, όπως φανερώνουν οι 29 πόντοι, με αποκορύφωμα το buzzer τρίποντο της Αλεξανδρή.

Στη δεύτερη περίοδο, οι “πράσινες” διαχειρίστηκαν καλά το προβάδισμα, έφτασαν μέχρι το +12 και έκλεισαν το ημίχρονο στο +9.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μέχελεν βελτιώθηκε αρκετά και ψαλίδισε τη διαφορά ως το -4, προτού ο Παναθηναϊκός επανέλθει στα προηγούμενα επίπεδα εν όψει της τελευταίας παρτίδας.

Οι παίκτριες της Καπογιάννη είχαν σταθερά το προβάδισμα, όμως, οι φιλοξενούμενες μείωσαν στον πόντο με 03:59 στο ρολόι και προσπέρασαν (80-81) με 01:36 να απομένει.

Αμέσως μετά η Ρις έγραψε το 80-83 και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά σε δύσκολη θέση, προτού χύσει πλήρως την καρδάρα με το γάλα.

Η Τζόουνς αστόχησε σε λέι-απ κάτω από το καλάθι, επομένως το 80-83 παρέμεινε, η Ρις είχε 0/2 βολές στα 17’4”, όμως, η Ρέσιμοντ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και όλα τελείωσαν.

Το επιμέρους 11-22 της τέταρτης περιόδου και το 30-43 του β’ ημιχρόνου, μαρτυρούν ότι η Μέχελεν βελτιώθηκε αισθητά στο αμυντικό σκέλος.

Ο Παναθηναϊκός είχε 45,5% στο δίποντο, 9/18 τρίποντα και 11/13 βολές, ενώ η Μέχελεν 50% στο δίποντο 8/17 τρίποντα και 16/21 βολές.

Τα ριμπάουντ ήταν 29-38, οι ασίστ 17-20, τα κλεψίματα 8-8 και τα λάθη 10-14.

Επομένως στους… αιθέρες κρίθηκε εν πολλοίς η τύχη του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να υστερεί και στις λεπτομέρειες στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 50-41, 69-62, 80-84