Ο Άρης δεν πτοήθηκε από τις απουσίες και έφτασε μια ανάσα από τη νίκη όμως ο Ρομπέρτο Γκάλινατ έχασε διπλή ευκαιρία (λέι απ και φόλοου) στο φινάλε, επιτρέποντας τελικά στην Κλουζ Ναπόκα να επικρατήσει με το ισχνό 61-59 για την 5η αγωνιστική του EuroCup.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει πλέον ρεκόρ 2-3 και η Κλουζ Ναπόκα από τη μεριά της 4-1.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν αγριεμένοι (15-3 στο 5’) με τον Ρομπέρτο Γκάλινατ να δίνει το σύνθημα. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν παρασύρθηκαν και με πιεστική άμυνα μπόρεσαν σταδιακά να επιστρέψουν (22-19 στο 10’) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο 10λεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, καθώς οι Στιπάνοβιτς και Μέγερις ήταν εξαιρετικοί και αποτελούσαν βασικές επιθετικές απειλές των φιλοξενουμένων(33-32 στο 20’).

Η Κλουζ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και «έτρεξε» ένα σερί 8-0 με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά επτά πόντων (33-40). Ο Άρης βρήκε τους πρώτους του πόντους στην τρίτη περίοδο από την γραμμή των ελευθέρων βολών στο 34′ (35-40), δείχνοντας εγκλωβισμένος επιθετικά. Με την ρουμάνικη ομάδα σε θέση αφεντικού ο Ρόνι Χάρελ «συνδέθηκε» με το καλάθι και ο Άρης πλησίασε (46-49 στο 30’). Έτσι, όλα κρίθηκαν στο φινάλε, όπου ο Γκάλινατ έχασε διπλή ευκαιρία και ο Άρης ηττήθηκε από την Κλουζ.

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 11 σημείωσε ο Κατσίβελης και 10 πόντους με 8 ριμπάουντ ο Χάρελ. Από την Κλουζ ο Στιπάνοβιτς είχε 13 πόντους, ο Μέγερις 12 πόντους και ο Ρίτσαρντ 10 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μογκούλκοκ, Μπαένα, Βαν ντεν Μπροκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 33-32, 46-49, 59-61.