O Κίναν Έβανς της Ζαλγκίρις Κάουνας αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης στη 15η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Ζαλγκίρις νίκησε με 75-67 την ελλιπέστατη Μπάγερν Μονάχου την Πέμπτη, με τον Κίναν Έβανς να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση και να συγκεντρώνει 39 μονάδες αξιολόγησης, στην τρίτη καλύτερη επίδοση της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου!

Συγκεκριμένα ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 32 πόντους με 6/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 5/8 βολές, ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 λάθος.

Μάλιστα ο Έβανς, που είχε 18 αξιολόγηση μετά από οκτώ λεπτά αγώνα, μέτρησε 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, τους περισσότερους από κάθε άλλο παίκτη φέτος στη EuroLeague.

Πίσω από τον Έβανς στην ατομική αξιολόγηση της 15ης αγωνιστικής, ήταν ο Νίκο Λαπροβίτολα της Μπαρτσελόνα με 31 μονάδες, ο Λούκα Βιλντόσα του Ερυθρού Αστέρα με 29 και ο Μπράιαν Ντάνστον της Εφές με 28.