Κοκσάλ

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, η Γαλατάσαραϊ του Ανδρέα Πιστιόλη λύγισε με 106-100 την πρωτοπόρο Τουρκ Τέλεκομ στο Σινάν Ερντέμ, για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού ανέβηκε στο 7-5, ενώ η Τουρκ Τέλεκομ έπεσε στο 10-2, αλλά παραμένει στην κορυφή, πάνω από Φενέρμπαχτσε (9-2) και Εφές (8-3).

Πιστιόλης

Η Γαλατά έπαιξε εντυπωσιακό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 51-33 στο 19′ και με 62-41 στις αρχές του δεύτερου μέρους.

Η Τουρκ Τέλεκομ έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια, ανέτρεψε το -21 και μάλιστα προηγήθηκε με 85-87, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος!

Η “Τσιμ Μπομ” ισοφάρισε 87-87 στα 11” με καλάθι του Ντι Μποστ, ο Τέιλορ αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το “θρίλερ” συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως ένα μεγάλο τρίποντο του Καμπατσά έκανε το 102-98 και χάρισε τη νίκη στη Γαλατά!

MVP του αγώνα ήταν ο Ντίλαν Ένις που έχασε για μία ασίστ το τριπλ-νταμπλ, αφού μέτρησε 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 τελικές πάσες!

O Γκοκσενίν Κοκσάλ πέτυχε 19 πόντους, ενώ ο Ντι Μποστ είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Τζέριαν Γκραντ μέτρησε 23 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Τόνι Τέιλορ πέτυχε άλλους 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 51-37, 71-61, 87-87 (κ.δ.), 106-100 (παρ.)