ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα και επιβλήθηκε εύκολα της Χίμκι στη “Μέγκασπορ Αρένα” με 88-74, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague.

Η Χίμκι, η οποία δεν είχε στη σύνθεσή της τους Αλεξέι Σβεντ και Άντονι Γκιλ καθώς είναι τραυματίες αμφότεροι, έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη για ένα ημίχρονο.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε δυνατά στον αγώνα και ήθελε να δείξει ότι παρά τις απουσίες της μπορεί να κάνει ζημιά στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με 4 πόντους (13-9) στα μέσα της πρώτης περιόδου, αλλά μετά από αυτό η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σοβαρεύτηκε και πήρε τον αγώνα στα χέρια της.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 12-0, κάνοντας το κατά τους 13-9, υπέρ τους 21-13 και πήραν μία και καλή τα ηνία του παιχνιδιού.

Η Χίμκι προσπάθησε να κρατήσει μία επαφή με το σκορ αλλά δεν μπόρεσε, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να είναι μπροστά για όλη το παιχνίδι.

Τελικά, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την ΤΣΣΚΑ να είναι μπροστά για μόλις 9 πόντους (49-40), αλλά έδειχνε ότι έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η Χίμκι ξέμεινε από επιλογές επιθετικά και αμυντικά και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να πάρει μία διαφορά που δεν ήταν εφικτό για τους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν.

Η τρίτη περίοδος έληξε με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να είναι μπροστά με 22 πόντους (75-53) και ουσιαστικά κλείδωσε το παιχνίδι.

Τελικά, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, που ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, και διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας που είχαν δημιουργήσει.

Η νίκη ήρθε για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 88-74 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-2, ενώ από την άλλη η Χίμκι υποχώρησε στο 4-8.

Κορυφαίος για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ο Ντάνιελ Χάκετ με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Θετική παρουσία είχε και ο Νάντο Ντε Κολό με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από πλευράς Χίμκι ο Στεφάν Μάρκοβιτς είχε 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Μάλκολμ Τόμας με 15.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 49-40, 75-53, 88-74

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 10 (1), Μπόλομποϊ 4, Πίτερς 5 (1), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 12 (2), Κλάιμπερν 10 (1), Χίγκινς 11 (1), Χάκετ 14 (2), Κούλαγκιν 6 (2), Κουρμπάνοφ 5, Χάινς 7, Χάντερ 4.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 5, Κρόκερ 13 (2), Βιάλτσεφ, Γκριν, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 18 (2), Μόνια, Γκουμπανόβ, Ζούμπκοβ 2, Τζένκινς 7 (1), Τόμας 15, Μίκι 14 (2).