ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε εύκολο βράδυ κόντρα στη Χίμκι, καθώς επικράτησε με 99-86, ενώ δύσκολη νίκη πέτυχε η Ζαλγκίρις, πάρα το τελικό 86-73, επί της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης με τη Χίμκι από νωρίς και δεν τα έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Το πρώτο μισό του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ να είναι μπροστά με 10 πόντους (54-44) και μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να… τελειώσει την υπόθεση νίκη.

Έτσι και έγινε, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης.

Με τον Μάικ Τζέιμς να είναι σε εξαιρετικό βράδυ (28 π.) και τον Γουίλ Κλάιμπερν να τον συμπληρώνει τέλεια στην επίθεση (21 π.), η ΤΣΣΚΑ δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 99-86.

Για τη Χίμκι ο Αλεξέι Σβεντ είχε 25 πόντους, ενώ θετική ήταν και η παρουσία των Ντέβιν Μπούκερ (18 π.) και Γιάνις Τίμα (12 π.).

Με αυτήν τη νίκη η ΤΣΣΚΑ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-0, ενώ η Χίμκι υποχώρησε στο 2-1 και έπεσε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 54-44, 76-60, 99-86

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Νικήτρια η Ζαλγκίρις στο “θρίλερ” με τη Ρεάλ

Ζαλγκίρις

Στη Zalgirio Arena, η Ζαλγκίρις Κάουνας και η Ρεάλ Μαδρίτης μας χάρισαν ένα πραγματικό ντέρμπι.

Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες έμειναν πολύ κοντά στο σκορ και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 38-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αντέδρασε και γύρισε την αναμέτρηση υπέρ της, κελίνοτνας την τρίτη περίοδο στο +3 (57-60).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, όμως είχε τις απαντήσεις στην τελευταία περίοδο και με τον Ζακ ΛεΝτέι να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι (26 π.) κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Μέσω της εξαιρετικής της άμυνας, η Ζαλγκίρις δεν επέτρεψε στη Ρεάλ να πλησιάσει εκ νέου και έτσι πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 86-73.

Κορυφαίος για τη Ρεάλ ήταν ο Άντονι Ράντολφ με 15 πόντους, ενώ για τη Ζαλγκίρις, πέρα από τον ΛεΝτέι, πολύ καλοί ήταν οι Νάιτζελ Χέιζ (15 π.) και Μάριους Γκριγκόνις (13 π.).

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Ζαλγκίρις στη φετινή Euroleague (1-2), ενώ η Ρεάλ υποχώρησε στο 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-34, 57-60, 86-73