Ο Νικ Καλάθης πέτυχε τους 10 τελευταίους πόντους του Παναθηναϊκού, ωστόσο αστόχησε στην τελευταία του προσπάθεια κι η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε με 79-78 τους “πράσινους” στο ΟΑΚΑ, την Πέμπτη (17/10) στην τρίτη αγωνιστική της Euroleague!

Λίγο νωρίτερα, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε κάνει το φάουλ στον Μορασκίνι που με δύο βολές έγραψε το σκορ που θα έμενε ως τελικό.

Μόνο που ο Καλάθης (23π.) ήταν μαζί με τον Τζέικομπ Γουάιλι (17π. – 7 ριμπ), άντε και τον Μήτογλου (8π., 10 ριμπ.)   η “όαση” του Παναθηναϊκού σε μια βραδιά που το μακρινό σουτ πόνεσε την ελληνική ομάδα! τελείωσε με 3/20 τρίποντα, τα 3/6 του Καλάθη, την ώρα που το Μιλάνο είχε 14/26, 53,9%!

Ο Παναθηναϊκός έκανε δεύτερη σερί ήττα, με ίδιο σκορ με αυτό στη Γαλλία και το Αστρομπάλ και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο στο φινάλε και θα πρέπει να βρει τις λύσεις για τις βραδιές που δεν του βγαίνει το περιφερειακό σουτ.

allstarbasket.grΗ Αρμάνι ήρθε στην Αθήνα με τρεις σημαντικές απουσίες, όμως ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ (13 από τους 18 πόντους του στο δέυτερο ημίχρονο) και οι Σκόλα (17π.)-Ρολ (16π.) υπό την καθοδήγηση του Σέρχιο Ροντρίγκεθ της έδωσαν την πολύτιμη νίκη!

Ο Λουίς Σκόλα έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό με το ξεκίνημα, αφού μετά από 4:38 αγώνα είχε 8 πόντους με 2/3 τρίποντα (3/4 η Αρμάνι) κι η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα προηγήθηκε με 15-10.

Με επιμονή στο παιχνίδι στο ζωγραφιστό, ο Παναθηναϊκός έκανε 8-0 σερί με αιχμή τον Γουάιλι. Όχι μόνο ανέβασε την ένταση στην άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά έδωσε πνοή και στην επίθεση!

Ο Τζέικομπ Γουάιλι

Μόνο που οι Ιταλοί ήταν σε καλή μέρα στα τρίποντα και με 2/2 στη λήξη του δεκαλέπτου από τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ και τον εξαιρετικό Μάικλ Ρολ, προηγήθηκαν 24-20 έχοντας 5/7 τρίποντα.

Την ίδια στιγμή η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε 0/5 τρίποντα.

Έβγαζε όμως παίκτες από τον πάγκο να προσφέρουν το κάτι παραπάνω.

Όπως τον Ντίνο Μήτογλου, που σε 5 λεπτά έβαλε 6 σερί πόντους για να σπρώξει τον Παναθηναϊκό σε νέο προσπέρασμα, 32-30 με 4:27 για το ημίχρονο.

Νικ Καλάθης, Ντίνος Μήτογλου

Ο Ρολ και ο Σκόλα έκαναν πολύ καλά τη δουλειά τους, άλλωστε με μόλις τέσσερις σκόρερ στο πρώτο 20άλεπτο η Αρμάνι “φώναζε” πως οι απουσίες που έχει (Μακ, Νέντοβιτς, Γκουντάιτις) είναι χτυπητές!

Τουλάχιστον στη λήξη ο Παναθηναϊκός βρήκε το πρώτο του εύστοχο τρίποντο με τον Νικ Καλάθη, έπειτα από εννά (ομαδικές) άστοχες προσπάθειες!

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έφτασε στους 9 πόντους και έκλεισε τη Β’ περίοδο με το 38-38.

Ο Μάικλ Ρολ

Πάλι ο γεμάτος ενέργεια Τζέικομπ Γουάιλι ανέλαβε να ωθήσει τον Παναθηναϊκό όταν η Αρμάνι προηγήθηκε με 49-46. Ο Αμερικανός, έφτασε τα 6 επιθετικά ριμπάουντ, τους 12 πόντους (με 6/6 προσπάθειες!) και ξεσήκωσε και την εξέδρα με ένα απίθανο φόλλου (και φάουλ) για να προσπεράσει η ελληνική ομάδα με 50-49!

Ο Γουάιλι όμως δεν αρκούσε, ο Ρολ συνέχισε να χτυπάει κάθε φορά που η ομάδα του είχε ανάγκη και με 11/19 τρίποντα μετά από 30 λεπτά, η Αρμάνι είχε προβάδισμα με 61-57 επί του Παναθηναϊκού, που είχε 1/13 από τα 6.75μ.!

Το ‘χαν μάθει πια το μάθημά τους στον Παναθηναϊκό κι ο Καλάθης το πήρε απόφαση.

Οι προσπάθειες από μακριά ελαχιστοποιήθηκαν, οι επιθέσεις γίνονταν στη ρακέτα και κυρίως, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε και άντλησε ενέργεια από την άμυνα. Πάλι ο Τζέικομπ Γουάιλι ήταν πρωταγωνιστής και φτάνοντας στους 17 πόντους στο 34:00, με επτά επιθετικά, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε 11-0 σερί για το 68-61.

Δείτε τη φάση της βραδιάς που αρχίζει από μπλοκ του Μήτογλου και τελειώνει σε κάρφωμα του Γουάιλι!

Η Αρμάνι Μιλάνο απάντησε με το γνώριμο τρόπο, τα τρίποντα. Μείωσε 68-67 στα 35:00 με τον Βλάντιμιρ Μίτσοβ να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες κι ο Μάικλ Ρολ με το 4ο προσωπικό του, της έδωσε πάλι προβάδισμα 68-70! Στο ίδιο έργο θεατές!

Ο Νικ Καλάθης πείσμωσε, πήρε προσωπικές προσπάθειςς κι έκανε… προσωπικό σερί οκτώ πόνων (με 2 τρίποντα!) για το 76-72 του Παναθηναϊκού με 2:40 για το τέλος!

3/6 είχε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, 0/14 οι συμπαίκτες του από τα 6.75μ.!

Το Μιλάνο προσπέρασε 76-77, ο Καλάθης έκανε το 78-77 αλλά κι ένα αχρείαστο φάουλ στα 8 δεύτερα για το τέλος! Ο Μορασκίνι ευστόχησε στοζευγάρι βολών (78-79) κι ο Παναθηναϊκός πήρε τάιμ άουτ.

Στην τελευταία επίθεση ο Καλάθης πάλι, επιχείρησε το νικητήριο σουτ από τα 3,5 μέτρα αλλά η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη και η Αρμάνι έφυγε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά με νίκη από το ΟΑΚΑ!

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-38, 57-61, 78-79