Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ άφησε πίσω του την ήττα από τον Ολυμπιακό και ξέσπασε στον Χολαργό με 86-64, το απόγευμα της Κυριακής (06/01), στο ΟΑΚΑ για τη 12η αγωνιστική της Basket League.

Σε μία ξεχωριστή κίνηση προχώρησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, καθώς τα έσοδα από τα εισιτήρια του αγώνα με τον Χολαργό θα διατεθούν για φιλανθρωπικό σκοπό, μέσω του ιδρύματος “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Με το ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έδειξε ότι θέλει να επιστρέψει στον δρόμο των νικών και μέσω της εξαιρετικής του άμυνας πήρε από νωρίς σημαντική διαφορά.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να προηγείται με 10 πόντους (23-13). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο τραυματίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν αγωνίστηκε ξανά με το ιατρικό επιτελείο του “τριφυλλιού” να εξετάζει τον διεθνή φόργουορντ.

Άμεσα στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο +14 (31-17).

Με 5:50 να μένουν για τη λήξη του δεκάλεπτου, τα αδέλφια Καλαϊτζάκη, ο Γιώργος για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και ο Παναγιώτης για το Χολαργό πέρασαν στο παρκέ.

Παναγιώτης και Γιώργος Καλαϊτζάκης

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 17 πόντους (44-27) για να κλείσει τελικά το ημίχρονο στο 44-29.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν 44 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με μόλις ένα εύστοχο τρίποντο σε οκτώ προσπάθειες.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά άμεσα στους 18 πόντους 47-29, αλλά ο Χολαργός απάντησε και κατάφερε να μειώσει ακόμα και στους 11 πόντους (51-40).

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και στα τελευταία λεπτά της περιόδου την ανέβασαν εκ νέου.

Τελικά η περίοδος έκλεισε στο +17 (65-48), για να ξεκινήσει την τελευταία περίοδο με σκοπό να τελειώσει άμεσα την υπόθεση νίκη.

Έτσι με 8:10 να μένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 (71-50).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ τελικά πήρε την… εύκολη νίκη με 86-64, επί του Χολαργού και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 11-0. Από την άλλη ομάδα του Άρη Λυκογιάννη υποχώρησε στο 6-6.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-29, 65-48, 86-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12, Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 10 (2/3 τριπ.), Παππάς 4, Γκιστ 4, Λεκαβίτσιους 10, Καλαϊτζάκης 7, Λοτζέσκι 4, Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 10 (10 ριμπάουντ), Λάσμε 4.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 12, Οκερεαφόρ, Καλαϊτζάκης 1, Φιτζπάτρικ 13 (2), Καμπερίδης 4 (1), Κώττας 2, Χόκινς 17 (1), Σκουλίδας, Γιάνκοβιτς 8 (2), Τάλτον 6 (1).