Η Φενέρμπαχτσε ζορίστηκε κόντρα στη Βαλένθια αλλά όντας καλύτερη στις λεπτομέρειες κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο και στην 4η αγωνιστική της EuroLeague.

“Σκούρα” τα βρήκε η Φενέρμπαχτσε κόντρα στην Βαλένθια στην Πόλη για την 4η “στροφή” της Ευρωλίγκας, ωστόσο με ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος κατάφερε να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ο Σκότι Γουίλμπεκιν με 20 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης ο Ντέιβις με 17π.. Διψήφιοι ήταν και οι Τζόναθαν Μότλεϊ και Μάρκο Γκούντουριτς με 16 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Για τους ηττημένους ο Κρις Τζόουνς ήταν για ακόμα μία φορά ο κορυφαίος της ομάδας του με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο η Βαλένθια, αιφνιδίασε τη Φενέρ, για να προηγηθεί με +7 στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης (9-16). Ο Μότλεϊ προσπάθησε να μειώσει για τους γηπεδούχους, ωσόσο οι Ισπανοί με επιθετική πολυφωνία ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με +5 (20-25).

Πραντίγια και Χάρπερ δημιούργησαν ένα προβάδισμα 13 πόντων (20-33) στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου με το σύνολο του Ιτούδη να απαντά με ένα δικό του 8-0 για να μειώσει στο 28-33 4′ πριν το ημίχρονο.

Καλύτερη και στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μούμπρου δεν έχασε ποτέ τον πάνω χέρι παρά τις προσπάθειες των Μότλεϊ και Γουίλμπεκιν με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 34-43.

Με πατημένο το γκάζι στην επανάληψη και επιμέρους σκορ περιόδου 26-15, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να φέρει ξανά το ματς στα ίσα, σβήνοντας επί της ουσίας το “κακό” δεύτερο δεκάλεπτο (60-58).

Μετά από 3′ χωρίς καλάθι και στις δυο πλευρές του παρκέ οι γηπεδούχοι με 5-0 βγήκαν μπροστά (65-58). Βαν Ρόσομ και Αροστέγκι μείωσαν (67-64) αλλά η Φενέρ με τον Καλάθη πρωταγωνιστή προηγήθηκε με 73-68 2:30′ πριν το φινάλε.

Ο Αροστέγκι μείωσε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (73-70) αλλά οι 5 πόντοι του Γκούντουριτς στα τελευταία δευτερόλεπτα έφεραν “αγκαλία” με τη νίκη τους Τούρκους (78-72).

Οι “πορτοκαλί” απάντησαν με δικό τους 5-0 (78-77), αλλά ο Γκούντουριτς πήγε ξανά στη γραμμή των βολών για το τελικό 79-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 34-43, 60-58, 79-77.