Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέτυχε ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο στη Μενόρα Μιβταχίμ Αρένα και κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν για την 4η αγωνιστική της EuroLeague με 88-69.

Κυρίαρχη η Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, “ισοπέδωσε” την Βιλερμπάν με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο για την τρίτη νίκη της στην EuroLeague. Στο 1-3 πλέον η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ.

Οι νικητές είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Λορένζο Μπράουν που σκόραρε 17 πόντους. Στο πλευρό του ο Κόλσον με 13. Από 12π. είχαν οι Νίμπο και Μπόλντγουιν.

Για τους Γάλλους ο Νάντο Ντε Κολό ήταν εντυπωσιακός με 15 πόντους αλλά εξαιρετικά μόνος. Από 11 πόντους είχαν οι Ομπασοχάν και Φαλ.

Πρόβλημα με τον Λοβέρν για τη Βιλερμπάν που τον είδε να τραυματίζεται στο γόνατο στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και να αποχωρεί υποβασταζόμενος.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Στα ίδια επίπεδα κινήθηκαν οι δυο ομάδες στα πρώτα λεπτά στη Μενόρα Μιβταχίμ Αρένα με το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο. Προς το τέλος του δεκαλέπτου οι Γάλλοι με ένα επιθετικό ξέσπασμα και χάρη στις εύστοχες βολές του Ντε Κολό κατάφεραν να προηγηθούν με +6.

Καλύτερη στο δεύτερο δεκάλεπτο η “ομάδα του λαού” κατάφερε με τον Λορένζο Μπράουν πρωταγωνιστή να φέρει ξανά στα ίσα το ματς και να προηγηθεί με 42-41 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Κόλσον και Σόρκιν ηγήθηκαν της προσπάθειας των Ισραηλινών στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, για να εκτοξέυσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-50 στο 27′). Την ίδια ώρα η Βιλερμπάν είχε χάσει τον ρυθμό της στην επίθεση με τον Ντε Κολό να μοιάζει μόνος…

Με επιμέρους σκορ 26-11 οι Ισραηλινοί πήραν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης με το σκορ στο 68-52 στο 30ο λεπτπό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Ομπασοχάν και Ντε Κολό προσπάθησαν να ανατρέψουν την ήττα, ωστόσο αυτή ήταν αναπόφευκτη με την επιθετική λειτουργία της Μακάμπι να είναι εξαιρετική για το τελικό 88-69.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 68-52, 88-69.