Ντούμπλιεβιτς

Έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Βαλένθια επικράτησε 84-83 της Μπαρτσελόνα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 7-8 και οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 10-5, χάνοντας την ευκαιρία να παραμείνουν μόνοι στην κορυφή.

Υπενθυμίζεται ότι η Βαλένθια έπαιξε χωρίς τους Μάρτιν Χέρμανσον, Σαμ Βαν Ρόσομ και Μίλαν Χιμένεθ, ενώ η Μπαρτσελόνα στερήθηκε των υπηρεσιών του Σερτάτς Σανλί και του Σέρχι Μαρτίνεθ.

Χασιέλ Ριβέρο (16π.) και Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (14π.-6ρ.) ηγήθηκαν των προσπαθειών των γηπεδούχων, ενώ στον αντίποδα, ο Νικολάς Λαπροβίτολα έβαλε 28 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ.

Ο Γιαν Βέσελι ακολούθησε με 14 πόντους, ο -κακός- Μίροτιτς είχε 11 (μόλις 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και ο Κάιλ Κούριτς σημείωσε άλλους 10.

Με 2/2 τρίποντα του Τζέιμς Γουέμπ σε λιγότερο από 2 λεπτά άρχισε η αναμέτρηση. Το 8-5 της Βαλένθια έγινε 8-14 για την Μπαρτσελόνα, η οποία είχε “ζεστούς” στο ξεκίνημα τους Γιαν Βέσελι και Νικολάς Λαπροβίτολα. Η α’ περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη χάρη σε καλάθι του Χασιέλ Ριβέρο στην εκπνοή.

Το 12-19 μετατράπηκε σε 26-21, ενώ και οι δύο αυτοί πόντοι των φιλοξενούμενων προήλθαν από βολές, δείγμα της καλής αμυντικής λειτουργίας των γηπεδούχων.

Το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι της Μπάρτσα επιτεύχθηκε έπειτα από αρκετή ώρα στο 07:29 της β’ περιόδου και, διά χειρός Μάικ Τόμπι, έγραψε το 26-24.

Από τη στιγμή που ο Νίκολα Μίροτιτς έβαλε ένα δίποντο στο α’ δεκάλεπτο κι ένα ζευγάρι βολών στο β’, τα νέα δεν ήταν ευχάριστα για την καταλανική ομάδα που έκλεισε το ημίχρονο στο -3.

Ο Λαπροβίτολα το πήρε… πατριωτικά στο ξεκίνημα του β’ μέρους και με προσωπικό σερί 6-0 έφερε την Μπάρτσα σε θέση οδηγού, όμως, ήταν προφανές ότι η Βαλένθια θα επέστρεφε.

Ο Μίροτιτς ξεκόλλησε προς στιγμήν για το 43-48, προτού η Βαλένθια βρει αρκετές επιθετικές λύσεις και ανακτήσει το προβάδισμα, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Λαπροβίτολα.

Ο Αργεντινός μείωσε σε 65-62 με 5/7 τρίποντα, αλλά τότε ήρθε ένα 6-0 σερί των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επανήλθαν και χάρη στον ασταμάτητο Λαπροβίτολα παρέμειναν ζωντανοί (τρίποντο στο 01:26 για το 79-75, δίποντο στα 47” για το 81-77). Ακολούθησε τρίποντο του Μίροτιτς (τελείωσε με 1/8) στα 15”.

Ο Κρις Τζόουνς ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 83-80, ο Λαπροβίτολα έχασε το κρίσιμο τρίποντο και σταμάτησε στους 28 πόντους, ενώ ο Τζόουνς τελείωσε το ματς με 1/2 βολές, προτού ο Κάλινιτς γράψει το τελικό αποτέλεσμα με τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-38, 62-59, 84-83