Μέλι - Μπάρον

Η Αρμάνι Μιλάνο έδωσε συνέχεια στις νίκες, επικρατώντας και της Μονακό με 79-71 για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπίλι Μπάρον.

Η Αρμάνι τελείωσε τον αγώνα με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 21-1 και μετέτρεψε το 58-70, στο τελικό 79-71!

Χωρίς τον Ετόρε Μεσίνα στον πάγκο της, με τον Μάριο Φιορέτι να αναλαμβάνει την ευθύνη της Μιλάνο, η ιταλική ομάδα πέτυχε την 4η νίκη της στη διοργάνωση.

Από την άλλη, την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα δεν κατάφεραν να “αγγίξουν” οι Μονεγάσκοι, υποχωρώντας στο 10-5.

Η στιγμή που “πυροδότησε” την ανατροπή των Μιλανέζων ήταν η αποβολή του Κάιλ Χάινς.

Ο Μπίλι Μπάρον πρωταγωνίστησε στην ιταλική αντεπίθεση με 23 πόντους και 6/10 τρίποντα. Μπράντον Ντέιβις και Ντέβον Χολ ακολούθησαν με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Οι 24 πόντοι του Μάικ Τζέιμς (με 2/10 τρίποντα και 5 λάθη) δεν ήταν αρκετοί. 16 είχε ο Έλι Οκόμπο, έχοντας όμως και 4 λάθη.

Ο αγώνας:

Η Αρμάνι θέλοντας να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά το “διπλό” στο Βελιγράδι, φάνηκε ανταγωνιστική από το ξεκίνημα. Οι δυο ομάδες ήρθαν έξι φορές ισόπαλες με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια μέχρι το 10′. Τελικά, οι γηπεδούχοι με τον εύστοχο Μήτρου-Λονγκ βρέθηκαν στο +3 (24-21).

Πατώντας το…γκάζι η Μονακό με επιθετική πολυφωνία βρέθηκε στο +12 για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (31-41, 17′). Με την άμυνα της Μιλάνο να έχει σιγήσει οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 34-47.

Η επανάληψη έφερε καλύτερα αποτελέσματα για τους Ιταλούς. Με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να έχει ένα “νεκρό” διάστημα (μόλις 15 πόντους στο δεκάλεπτο), εκείνη του Φιορέτι βρήκε την ευκαιρία να μειώσει.

Αποκορύφωμα στον αγώνα η αποβολή του Κάιλ Χάινς με δυο τεχνικές ποινές για πρώτη φορά στην καριέρα του, λίγα λεπτά πριν το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου, βάζοντας..φωτιά στο ματς.

Η Αρμάνι πείσμωσε και ο Μπάρον πέτυχε ένα τρομερό μπαζερ μπίτερ για να μειώσει στους 11 (51-62, 30′).

Με το μομέντουμ να έχει περάσει στους γηπεδούχους και τρέχοντας ένα σερί 19-0 μετά το 35′ οι Ιταλοί ήταν “αγκαλιά” με την 4η νίκη τους στη διοργάνωση. Ο Ρίτσι έκανε το 72-70 από τη γραμμή των βολών με τον μεγάλο εκτελεστή, Μπίλι Μπάρον, να ευστοχεί σε ένα μεγάλο τρίποντο “σφράγιζοντας” ουσιαστικά το θετικό αποτέλεσμα 39″ πριν το φινάλε.

Η Μονακό δε βρήκε στόχο από τους Τζέιμς και Οκόμπο την κρίσιμη στιγμή, στέλνοντας τους αντιπάλους στις βολές για το τελικό 79-71.

Άξιο αναφοράς είναι το επιμέρους 28-9 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Tα δεκάλεπτα: 24-21, 34-47, 51-62, 79-71.