Μπάγερν

Η Άλμπα Βερολίνου πέρασε από την έδρα της Βόννης με 89-77, ανέβηκε στο 12-5 και προσεγγίζει τις υψηλότερες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν το δεύτερο δεκάλεπτο για να πάρουν διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι τέλους.

Κορυφαίοι της Άλμπα ήταν οι Γιόβελ Ζούσμαν με 18 πόντους-7 ριμπάουντ και Λουκ Σίκμα με 12 πόντους, 10 ασίστ, 8 ριμπάουντ.

Μόλις επτά παίκτες χρησιμοποίησε ο προπονητής της Βόννης, με καλύτερο εξ αυτών τον Πάρκερ Τζάκσον-Κάρτραϊτ που σημείωσε 20 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ.

Υπενθυμίζεται ότι η Άλμπα έχει δύο ματς λιγότερα από την πρωτοπόρο Μπάγερν και σε περίπτωση που επικρατήσει, θα έχουν διαφορά μιας νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 43-51, 60-70, 77-89

Νωρίτερα, η πρωτοπόρος Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 91-82 της Μπράουνσβαϊγκ στην παράταση και ανέβηκε στο 15-4.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είχε καλή αμυντική λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο, δεχόμενη μόλις 30 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, πάντως, η Μπράουνσβαϊγκ βελτιώθηκε αισθητά σε όλους τους τομείς και με επιμέρους 26-12, ανέτρεψε τα δεδομένα.

Η Μπάγερν δεν κατάφερε να ανακάμψει όσο χρειαζόταν, προκειμένου να λύσει τις διαφορές της με τους γηπεδούχους στην κανονική διάρκεια, όμως τα κατάφερε στην παράταση.

Ντεσόν Τόμας με 23 πόντους και Αντρέας Ομπστ με 17, έκαναν τη διαφορά για τους νικητές, ενώ ο Ντάβιντ Κράμερ με 22 ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 30-42, 56-54, 77-77, 82-91 παρ.