(twitter.com/REYER1872)

Με τον Κάιλ Γουίλτζερ να σκοράρει στα 18” για τη λήξη της παράτασης, η Βενέτσια νίκησε τη Βίρτους στην Μπολόνια με 85-84 στο πρωτάθλημα Ιταλίας, το βράδι του Σαββάτου!

Πήρε έτσι, ότι της άξιζε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα όπου είχε σαφές προβάδισμα, όμως στο τέλος της κανονικής διάρκειας, ήλθαν τα “πάνω-κάτω”.

Η Βενέτσια προηγήθηκε με 10 πόντους, 77-67 με 2:23 για το τέλος, όμως ο Μάρκο Μπελινέλι πέτυχε 9 πόντους σε σχεδόν ένα λεπτό για να μειώσει 78-79 με 1:05.

Ο αγώνας πήγε στην παράταση με καλάθι του Σενγκέλια που ισοφάρισε 80-80 στα 24”.

Στην παράταση, το παιχνίδι συνέχισε σε ρυθμούς θρίλερ και επιμέρους σκορ… 5-4, με το καλάθι του Γουίλτζερ. Στη λήξη, ο Σενγκέλια αστόχησε σε τρίποντο.

Η Βενέτσια έφτασε στο 9-3, η Μπολόνια έπεσε στο 8-4.

H Βίρτους, υποδέχεται τον Ολυμπιακό την Τρίτη (19/12) στη EuroLeague.

Ο Ρεϊτζόν Τάκερ πέτυχε 25 πόντους για τη Βενέτσια, κι ο Γουίλτζερ είχε 14.

Για τη Βίρτους, ο Μπελινέλι τελείωσε με 24 πόντους κι από 13 είχαν Παϊόλα και Σενγκέλια.

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε η Μπρέσια (10-2) που νωρίτερα το Σάββατο νίκησε εκτός έδρας τη Ρέτζιο Εμίλια του Δημήτρη Πρίφτη με 77-70, χάρη σε 24 πόντους του πρώην παίκτη του Περιστερίου, Κροάτη, Μίρο Μπίλαν.